Ekonomi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık Geleceğe Umutla Bakıyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık Sanayi sektöründeki büyüme nedeniyle  “Türkiye 2016 yılında da hızlı büyümesine devam edecektir. Büyüme hem iç tüketim hem de dış tüketim eliyle desteklenecektir” şeklinde konuştu.

Bakan Işık, 2016 Yılının Ocak ayını değerlendirdiği bir yazılı açıklama yaptı. Geçen yılın ocak ayına göre yüzde 5,6, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin bir önceki aya göre yüzde 1 arttığını belirten Bakan Işık, arındırılmamış endekste yüzde 3,6 büyüme olduğunu belirterek açıklamalarına devam etti.

Alınan sonucun beklenilenden çok daha iyi olduğunu belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Ocak ve şubat ayında küresel piyasalarda yaşanan çalkantılar nedeniyle risk iştahı azalmış, bu da iç piyasada beklentilerin azalmasına neden olmuştu. Ocak ayı sanayi üretiminin beklentileri aşması, iç tüketimin hareketli olduğunu ve tüketim talebinin ithalat yerine yerli üretimle karşılandığını işaret etmektedir. Ocak ayında harcama eğilimi yüksek olan grupların alım gücündeki artış iç tüketimin canlanmasına katkıda bulunmuştur” şeklinde açıklamalarını sürdürdü.

“ÜRÜNLERİN NİTELİĞİNİN ARTMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Sanayinin gelişmesini hedeflerken bununla paralel olarak üretilen ürünlerin kalitesi ve niteliğinin de artması için çalıştıklarına vurgu yaptı.

Şubat ayında ticaretin toparlanmasını , Ocak ayındaki negatif durumun geçici olduğunun göstergesi olduğunu açıklığa kavuşturan Bakan Işık, “En büyük ihracat pazarlarımızdaki toparlanma devam etmektedir. Almanya başta olmak üzere Avro Bölgesi ülkelerinde de sanayi üretimi beklentilerin üzerinde artmaktadır. Bu durum Türkiye’nin sanayi üretimine de olumlu yönde yansıyacaktır. Petrol fiyatlarının tekrar yükselmesi ve Avro Bölgesi’nde finansal genişlemeler de ek bir talep yaratacaktır. 

Türkiye’nin bulunduğu coğrafya göz önüne alınırsa, genişleme yönünde yaşanan gelişmeler Türkiye’de yapılacak üretime doğrudan katkı yapacaktır. Türkiye 2016 yılında da hızlı büyümesine devam edecektir. Büyüme hem iç tüketim hem de dış tüketim eliyle desteklenecektir. İmalat sanayindeki artış, büyümenin sürükleyici gücünün imalat sanayi olacağını göstermektedir. Türkiye attığımız bu adımlarla bir yandan daha yüksek katma değerli ürünler üreterek ülke refahını artıracak bir yandan da daha rekabetçi ürünler üreterek kırılganlıkları azaltacaktır.” dedi.

Kamupersoneli.net