Gündem

Giresun'da ki Askeri Helikopterin Düşüş Sebebi Açıklandı

 Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Giresun’da askeri helikopterin düşmesine ilişkin, “Kazanın nedeni tamamen olumsuz hava şartları, hiçbir şekilde dışarıdan bir müdahale ya da ona benzer bir saldırı nedeniyle düşme gibi bir hadise söz konusu değil.” dedi.


Canikli, Giresun Devlet Hastanesi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün saat 17.15 sularında 15 kişiyi taşıyan Skorsky tipi helikopterin Tohumluk mevkisinde kötü hava şartları nedeniyle özellikle yoğun sis ve kötü hava şartları nedeniyle düştüğünü, 7 kişinin şehit olduğunu belirtti.

 8 yaralı bulunduğunu açıklayan Canikli, “Bu yaralılarımızdan 5 tanesi şu anda Giresun Devlet Hastanesi’nde, burada tedavi görüyor. 2 tanesi de gelmek üzere, Alucra ilçesinden sevk edildi. Bir yaralımız da Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde tedavi görmekte.” diye konuştu.


Jandarma Bölge Komutanı ve ekibinin, bugün Gümüşhane, Alucra’da bazı karakollara ve jandarma birliklerine, özellikle terörle mücadele konusunda özel olarak görevlendirilen birliklere bayram ziyaretine gittikten sonra dönerken, bu elim kazanın meydana geldiğini kaydeden Canikli, şöyle devam etti:

“Kazanın nedeni tamamen olumsuz hava şartları, hiçbir şekilde dışarıdan bir müdahale ya da ona benzer bir saldırı nedeniyle düşme gibi bir hadise söz konusu değil. Çünkü hem şehitlerimiz hem de yaralıların tamamında neden, çarpmaya bağlı olarak meydana gelen başta ve göğüsteki travmalar. Hiçbir patlama söz konusu değildir, düşme öncesinde ya da esnasında bir yangın durumu söz konusu değildir. Yaralılarımızın ve şehitlerimizin hiçbir tanesinde, yanık izi söz konusu değildir. Hepsi ifade ettiğim gibi çarpmaya ve travmaya bağlı olarak yaralanmışlardır ya da şehit olmuşlardır.”


Başbakan Yardımcısı Canikli, Jandarma Bölge Komutanının durumuyla ilgili soru üzerine, isim bazında bir bilgilendirmenin şu anda doğru olmadığını düşündüğünü belirterek, “Bölge komutanımızın tedavisi devam ediyor, böyle söyleyeyim.” yanıtını verdi.

“Kaza kırım ekibi yarın geliyor”

Kaza kırım ekibinin yarın bölgeye geleceğini anlatan Canikli, şunları söyledi:

“Tabi teknik bir arızadan mı, yoksa hava şartlarına bağlı bir çarpmadan mı kaynaklandığının kesin tespiti ancak kaza kırım ekibinin çalışmasından sonra ve raporunun tanziminden sonra ortaya çıkacak ama şu andaki ilk bilgiler, ilk görgü tanıkları ve helikopterin bize ulaşan görüntülerinden, oradaki bulunan daha sonradan arkadaşlarımızın ifadelerinden, bir çarpmaya bağlı olarak düştüğü şeklinde yoğun bir ihtimal, kuvvetli bir ihtimal söz konusu ama dediğim gibi bu kesin bilgi değil. Kesin bilgi kaza kırım ekibinin çalışmasından sonra ortaya çıkar. Sonuç itibarıyla teknik bir çalışmayı gerektirecek bir bilgidir.”

Canikli, helikopterin teknik arıza nedeniyle inmeye çalıştığı yönündeki iddialara ilişkin soruyu ise şöyle yanıtladı:

“Şu andaki bilgilerin hiçbir tanesi kesin bilgi değil. Kesin olmayan bilgilerle değerlendirme yapmak doğru değil. Orada epey görgü tanıkları var, görgü tanıklarının farklı beyanları olabiliyor. Biz özellikle görgü tanıklarının hepsinin üzerinde mutabakata vardığı hususlar hakkında açıklama yapıyoruz ve ancak bunları paylaşabiliyoruz ve değerlendirebiliyoruz. Onun dışında farklı görüşleri, doğrulanmayan, teyit edilmeyen farklı görüşleri paylaşmak ve bunun üzerinden bir işlem yapmak, değerlendirme yapmak doğru değil.”

Kamupersoneli.net  | AA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir