Eğitim

ÖSYM Başkanı YGS Soruları Hakkında Açıklama Yaptı

ÖSYM Başkanı Ömer Demir YGS soruları hakkında açıklamalar yaptı.

Bilindiği gibi 13 Mart 2016 pazar günü Yükseköğretime Geçiş Sınavı düzenlenecek. Üniversiteye geçiş döneminde ki ilk sınav aşaması yapılacak. Geçtiğimiz günlerde ÖSYM Başkanı Ömer Demir Yüksek Öğretim Kurulu tarafından Yükseköğretime Geçiş Sınavında ki alt baraj puanının 140 puandan 150 puana çıkarıldığını söylemişti. 

ÖSYM Başkanı Ömer Demir daha sonra bir açıklama daha yaparak YGS adaylarını bilgilendirdi.ÖSYM Başkanı Yükseköğretime Geçiş Sınavı soruları hakkında açıklama yaptı. 

ÖSYM Başkanı Ömer Demir ÖSYM YGS soruları hakkında devrim gibi bir karar aldı diyerek sözlerine başladı. Geçtiğimiz yıllarda Yükseköğretime Geçiş Sınavında ki soruların sadece yüzde 20 sini açıklayan ÖSYM bu yıl yani 2016 Yükseköğretime Geçiş Sınavı sorularının tamamını açıklayacak. 

Yükseköğeretime Geçiş Sınavı 13 Mart 2016 tarihinde yapılacak. Yapılacak sınavın ardından 14 Mart 2016 tarihinde Yükseköğretime Geçiş Sınavı soruları ve cevap anahtarını ÖSYM’nin resmi internet sitesi aday işlemleri bölümünden erişime açılacaktır. 

Yükseköğretime Geçiş Sınavlarına lise müfredatına uygun soruların yazılması şeklinde talepler geliyor diyen ÖSYM Başkanı Ömer Demir Yükseköğretime Geçiş Sınavında her bir soru hangi kazanıma yol açtığına bağlı olarak hazırlanıyor. Lise öğretmenlerinin soru hazırlama katkıları ile bu soru havuzu büyür ancak bugüne kadar lise öğretmenleri havuzun dışında tutuldu. Bunun amacı lise öğretmenleri kendi öğrencilerinin gireceği sınavda soru hazırlaması bir yanlılık riski taşıyor. Şuanda matbaa da sorular basılmaya devam ediyor bu sorular içerisinden lise öğretmeninin hazırladığı bir soru çıkabilir dedi. 

Kamupersoneli.net