Eğitim

YGS'den Önce Adayların Yapması Gerekenler

Yükseköğretime Geçiş Sınavından önce sınava girecek adayların yapması gerekenler.

Yükseköğretime Geçiş Sınavına sayılı günler kaldı. Yükseköğretime Geçiş Sınavı 13 Mart 2016 Pazar günü yapılacak. 13 Mart 2016 pazar sabahı adayları sınav soruları karşısında ter dökecekler. 

Yükseköğretime Geçiş Sınavının yaklaşması ile ÖSYM Başkanı Ömer Demir açıklamalarını sıklaştırdı. ÖSYM Başkanı Ömer Demir ilk olarak YGS baraj puanının 140 dan 150 puana Yüksek Öğretim Kurulu kararı ile çıkarıldığını açıkladı. Daha sonra ÖSYM Başkanı Ömer Demir Yükseköğretime Geçiş Sınavı sorularının ve cevaplarının 14 Mart 2016 Pazartesi günü ÖSYM’nin resmi internet sitesi aday işlemleri sisteminden erişime açılacağını söyledi. 

Peki ÖSYM Başkanı Ömer Demir Yükseköğretime Geçiş Sınavı hakkında adayları bilgilendirme niteliğinde açıklamalar yaparken sınava sayılı günler kala adayların yapması gerekenleri şöyle açıklayabiliriz. 

Adayların ilk olarak bu hafta yoğun bir çalışma programına girmemeleri gerekiyor. Adaylar bu hafta yoğun bir çalışmanın aksine zihnini rahatlatacak aktiviteler ve sosyal ortamlarda bulunurlarsa bu onların psikolojileri için olumlu bir hareket olacaktır. 

Daha sonra adayların sınava sayılı günler kala uyku düzeni yapmaları gerekiyor. Çünkü adaylar sınav sabahında çok erken yola çıkacaklarından uykularını alamamaları durumunda dikkat dağınıklı yaşayacaklar. Bu durum sınav esnasında özellikler sözel ders testlerinde dikkat dağınıklığı yaratacaktır. 

Ayrıca sınava girecek adayların sınav belgelerinde yazan okula daha önceden gidip sınava girecekleri sıraya kadar kontrol etmeleri gerekiyor. Sınav sabahında sınav merkezlerini rahat bulmaları ve sınav saatinden daha önce sınav yerinde olmaları sınava girecek adaylara güven verecektir. Son olarak sınav esnasında sınav kitapçıklarınızı özenle kontrol etmenizi ve optik cevap kağıdınızda ki bilgilerin size ait olup olmadığını kontrol etmenizi öneririz. 

Bizler kamupersoneli.net olarak Yükseköğretime Geçiş Sınavına girecek tüm adaylara başarılar dileriz.

Kamupersoneli.net