Gündem

Zeytin Dalı Harekatında 23 Hedef Daha İmha Edildi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) , Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleriyle beraber düzenlenen Zeytin Dalı Harekatının 7. gününde de hız kesilmedi. Azez’den İdlib sınırına kadar 8 koldan ilerleyen Mehmetçik 23 hedefi daha imhat etti. TSK’dan yapılan son açıklamaya göre başarıyla devam edilen ve hız kesilmeyen harekatın 13 savaş uçağıyla 23 hedef yok edildi. Tank desteğiyle beraber Afrin sınır kasabalarına ve çevre köylerine ilerlenirken hava ve kara harekatı operasyonlarında hız kesilmedi. Bu operasyonlarla beraber ilerleyen günlerde Münbiç’e bir operasyon düzenlenmesi söz konusu olmuş durumda.

Bölge ve çevrelerinde hava şartlarının zor durumda olmasına rağmen TSK ve ÖSO güçlerinin Afrin’e yönelik harekatı bununla sınırlı kalmayacağı belirtildi. Ayrıca F- 16 uçaklarının sabaha kadar bombardımana tuttuğu hedefler yok edildi. 

YPG BÖLGEDE BUBİ TUZAKLARI KURMAYA DEVAM EDİYOR

PYD/YPG’nin sığınak ve tünellerinin bulunduğu Parsa ve Darmık dağlarına yönelik hava harkatı sonrasında karadan yeni çıkarmalar yapıldığı ifade edildi. TSK destekli ÖSO kuveti, tanklar ve top mühimmatları doğrultusunda derin mevzilere doğru ilerlemeye devam ediyor. Dağın Azez kesimini tamamen kontrol altına alan TSK Afrin’e bakan tarafına ulaşan bölümde YPG ile arada ki mesafeyi daraltmaya çalışıyor. 

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI TARAFINDAN AÇIKLAMA YAYIMLANDI

Genelkurmay Başkanlığı tarafından harekatın 7. gününde yapılan açıklamada, 20 Ocak 2017’de saat 17:00’da başlayan Zeytin Dalı Harekatı’nın planlı şekilde devam ettiği belirtildi. Açıklamada; “Hava kuvvetleri tarafından gece saatlerine kadar gerçekleştirilen hava harekatında PKK/KCK/PYD-YPG ve DAEŞ mensuplarına ait olan sığınaklar, barınaklar ve mühimmat deposu olarak kullanılan 23 hedef imha edilmiştir” denildi.

GAZETECİLER AZEZ’E GÖTÜRÜLDÜ

Harekatı hemen, hemen izleyen basın kuruluşlarının temsilcileri için Azez bölgesinde düzenlenen gezi sıralarında PYD tarafından taciz ateşleri açıldı. Açılan ateşte kimsenin yara almadığı ifade edilirken gazetecilerin güvenlik amaçlı Azez’e götürüldü.

Kamupersoneli.net I ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir