Ekonomi

Sahte Altın Alarmı!

Altın fiyatları son zamanlarda rekor üzerine rekor kırarken, dolandırıcıların hedefi haline geldi. Sizler için çeşitli kuyumcular ve uzmanlarla görüştük. Bu dönem de “Altını elden kesinlikle elden almayın” uyarısında bulundu.

Altın Yükselişine Devam Ediyor

Altın dünya piyasalarında rekor üzerine rekor kırıyor. Dolandırıcılar da bu durumda boş durmuyor. Hem vatandaşların hemde kuyumcuları zor duruma düşüren altın dolandırıcıları sahte bilezikler üzerinden işlem yapmaya gayret ediyorlar.

Altın’ı Elden Almayın

Telefonla ulaştığımız bir kaç kuyumcu ve uzman ise altın’ı kesinlikle güvenilir yerlerden almaya gayret gösterin “elden alım” yapmamaya özen gösterin uyarısında bulundu. İstanbul Kuyumcular odası eski Yönetim kurulu üyesi milliyet gazetesine konu hakkında bilgi verdi. Aziz Akbulut altın fiyatlarının dünyadaki hareketliliklerden ve petrol fiyatlarından etkilendiğini ayrıca ABD Doları/TL arasındaki hareketliliğinde bunda büyük payı olduğunu söyledi. 

Altın Günlerinde Sahte Altın

Gram altın fiyatının 120 liraya tırmandığını ifade eden “Aziz Akbulut altının bu yükselişini fırsat bilen sahtekarlar ise piyasaya sahte altın sürerek hem vatandaşı kandırmaya çalışıyor hemde kuyumculara bu ürünleri satmaya çalışarak kuyumcuları zor duruma sokuyorlar” dedi. Mahalle esnafı vurgusu yapan Aziz Akbulut “bildiğiniz tanıdığınız kuyumculardan altın alışverişi yapmaya özen gösterin” şeklinde konuştu. Ankara Çankaya ilçesinde bir kuyumcu “Kadınlar altın günlerinde ve benzeri etkinliklerde hatta düğünlerde bile sahte altın taşıdıklarını bilmiyorlar” şeklinde konuştu. Sahte altın en çok bilezik türlerinde meydana geliyor. O yüzden Kuyumcular Odası eski Yönetim Kurulu üyesi Aziz Akbulut’un dediği gibi bildiğiniz esnaftan altın satın almak en doğru karar olacaktır.

Sosyal Medya ‘da Sahte Altın Paylaşımları

Bazı kuyumcular ise sosyal medya aracılığıyla kendilerine getirilen sahte altınlardan dem vurmaya devam ediyor. Zaman zaman teşhire kadar giden paylaşımların sonu gelicek mi? altın şebekeleri çökertilecek mi? zaman gösterecek.

Unutmadan sahte altın mıknatıs ile anlaşılır mı? sorusunun yanıtı ise her zaman mıknatısla sahte altını tespit etmeniz mümkün değil.