Sınavlar

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Başvuruları Başladı

Ortaöğretimini tamamlamış veya tamamlayacak yüzbinlerce aday eğitimlerine üniversitede devam etmek adına Yüksek Öğretim Kurumları Sınavlarına (YKS) katılacaklar. 

Bir önceki sınav sisteminin değişmesiyle birlikte adaylar artık YGS, LYS yerine YKS sınavlarına katılım sağlayacaklar. İşte detaylar,

YKS BAŞVURULARI 1 MART TARİHİ İTİBARİYLE BAŞLADI

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) daha önceden yayımlamış olduğu bir duyuru ile 2018 yılında yapılacak sınavların ve bu sınavlara başvuru tarihlerini açıklamıştı. 

ÖSYM tarafından yayımlanan sınav takvimine göre, 2018 yılında Yükseköğretim Kurumları Sınavı adıyla yapılacak, üniversiteye geçiş sınav başvuruları 1 Mart tarihi itibariyle başladı. Söz konusu sınav başvurularının başlamasından kısa bir süre önce ÖSYM resmi internet sitesi üzerinden yayımladığı bir duyuru ile YKS başvuru kılavuzunu yayımladı. 

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yayımlanan YKS başvuru kılavuzu yayımlandığı andan kısa bir süre içinde Kamupersoneli.net olarak sizlerle paylaşmıştık.

ADAYLAR BAŞVURU İŞLEMLERİNİ NASIL YAPACAKLAR

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yayımlanan duyuru metnine göre, Yükseköğretim Kurumları Sınavına başvurular 1 Mart tarihi itibariyle başladı ve 21 Mart tarihine kadar devam edecek. Sınava başvuruda bulunacak adayların yapacakları işlemleri sırasıyla aşağıda aktarıyoruz. 

2018-YKS Kılavuzuna Erişim: Sınava başvurmak isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebileceklerdir. Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında öğrenim gören adaylar; başvurularını kendi okullarından, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinden yapacaklardır. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) yapabileceklerdir. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adaylar, başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinin birinden yapacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir