Askeri Personel Alım İlanları

Gülhane Tıp Ve Sağlık Bilimleri Tıp Fakültelerine Ara Sınıflardan 250 Öğrenci Alınacak

Milli Savunma Bakanlığının resmi web adresi üzerinden bir duyuru yayımlandı. Yayımlanan duyuruda Sağlık Bilimleri Üniversitesinin ara sınıflardan Tıp Fakülteleri için öğrenci alacağı ve bu öğrenci alımları için genel şartların yayımlandığı ifade edildi.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yayımlanan duyuruda MSB Nam ve Hesabına Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültelerine Ara Sınıflardan Alınacak Öğrenciler İçin Başvuru ve Giriş Koşullarının yayımlandığı ifade edildi.

Söz konusu öğrenci alımı hakkında Milli Savunma Bakanlığı tarafından bir kılavuz yayımlandı. Yayımlanan kılavuzda “Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp ve Sağlık Bilimleri Tıp Fakültelerine bayan ve erkek öğrenci alınacaktır. Adayların, sınava başvuru işlemi yapmadan önce Milli Savunma Bakanlığı tarafından duyurulan başvuru koşullarını dikkatlice incelemeleri, tüm koşulları taşıdıkları takdirde başvurularını tamamlamaları gerekmektedir. Başvuru koşullarından herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, başvuruları alınmış olsalar bile bu durumdan doğabilecek hiçbir haktan yararlanamayacaklardır. Durumları aşağıdaki maddelere uyanlar başvuru yapabilirler.” ifadelerine yer verildi. Konu ile ilgili olarak detayları ve genel şartları kamupersoneli.net olarak ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz. 

BAŞVURU TAKVİMİ

GENEL ŞARTLAR

Öğrenci alımına başvuru yapacak olan adayların “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kendisinin, annesinin, babasının, kardeşlerinin ve velisinin terör örgütleri ile bağlantısının olmaması, Taksirli suçlar hariç olmak üzere, affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adli sicilden çıkartılmış olsa bile kasıtlı bir suçtan hükümlü bulunmamak, Nişanlı, evli, dul, çocuklu olmamak veya nikâhsız olarak birlikte yaşamamak, Herhangi bir nedenle askeri okullardan çıkmamış/çıkarılmamış veya Kanun Hükmünde Kararname kapsamında diğer okullara nakledilmemiş, sivil okullardan çıkarılmamış olmak, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki üniversitelerin Tıp Fakültelerinde 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında, 2’nci, 3’üncü, 4’üncü, 5’inci ve 6’ sınıf öğrencisi olmak. Kurumlar arası yatay geçiş için öğrencinin kayıtlı olduğu programda bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının yüz (100) üzerinden en az altmış (60) veya dört (4) üzerinden en az (2.00) olması şarttır. Adayların Transkriptlerinde 100’lük not sistemine göre puan var ise hesaplamada direkt olarak o puan kullanılacaktır. 100’lük not karşılığı olmayanların çevirme işlemi YÖK Eşdeğerlik Tablosuna göre yapılacaktır. 9. Yatay geçiş başvuruları sadece öğrencinin devam ettiği kurumda kayıtlı olduğu sınıfı/dönemi takip eden sınıfa/döneme yapılabilir. Daha alt sınıfa/döneme başvuru yapılamaz” şartlarına haiz olunması gerekmektedir. 

YAŞ ŞARTI

Bunun yanı sıra kılavuzda yaş şartı hakkında da bazı açıklamalara yer verilmişti. Buna göre yaş şartı hakkında “a.    2’nci sınıf için; 01 Ocak 2018 tarihi itibariyle 24 yaşından gün almamış olmak (01 Ocak 1995 tarihinden önce doğanlar başvuramazlar), 3’üncü sınıf için; 01 Ocak 2018 tarihi itibariyle 25 yaşından gün almamış olmak (01 Ocak 1994 tarihinden önce doğanlar başvuramazlar), 4’üncü sınıf için, 01 Ocak 2018 tarihi itibariyle 26 yaşından gün almamış olmak (30 Ağustos 1993 tarihinden önce doğanlar başvuramazlar), 5’inci sınıf için; 01 Ocak 2018 tarihi itibariyle 27 yaşından gün almamış olmak (30 Ağustos 1992 tarihinden önce doğanlar başvuramazlar), 6’ncı sınıf için; 01 Ocak 2018 tarihi itibariyle 28 yaşından gün almamış olmak (30 Ağustos 1991 tarihinden önce doğanlar başvuramazlar). Yaş koşulu tutmayan adayların MSB nam ve hesabına Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi kontenjanına başvuruları kabul edilmeyecektir. Her ne sebeple olursa olsun, yaş düzeltmesi yaptırmış olanların yaşlarının hesabı düzeltmeden önceki doğum tarihine göre yapılır” ifadelerine yer verildi.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir