Eğitim

YÖK Başkanı Saraç'tan Üniversitelere Kalkınma Çağrısı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç yeni bir açıklama yaparak Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması temalı projesine devam etme kararı aldıklarını ifade ederek bugün itibariyle 38 ilde bulunan üniversitelerin projeye başvuru sürecini başlattıklarını belirtti.

Üniversitelerin bulundukları söz konusu bölgelerin kalkınmasında anahtar role üstlenildiğini ifade eden Başkan Saraç; üniversitelerin bulundukları bölgede insan kaynaklarının gelişmesi ve sosyo- ekonomik ve kültürel kalkınmasındaki rolüne dikkat çekti.

Üniverisitelerin bulundukları bölgelerle alakalı olarak işbirliği ve sinerji oluşturarak bu misyonların en güzel şekilde yerine getirilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Sarçaç yaptığı açıklamada; “YÖK olarak üzerine düştüğümüz konulardan birisi üniversitelerimizin sahip oldukları potansiyel ve kapasitelerin bölgelerin ihtiyaçlarına göre uyumlandırılacka hale getirilerek belirli alanlarda farklı olabilmeleri için uzmanlaşmalarıdır” dedi.

Söz konusu projeyle alakalı olarak açıklama yapan Yekta Saraç; “Söz konusu projeye ortaklık kurduğumuz Kalkınma Bakanlığı ile yaptığımız istişarelere göre projelerin yeni pilot üniversitelerde genişletilmesi konusunda görüş birliğine varılmıştır. Bununla beraber bugünden itibaren yeni bir çağrıya çıkmaktayız. Potansiyel olarak belirlediğimiz 38 il için ilgili üniveristelerin öncelikle niyetlerini beyan alarak sahip oldukları potansiyel ve alanlara göre değerlendirerek üniversiteleri belirleyeceğiz” dedi.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir