Sınavlar

Üniversiteye Yerleşmek İçin Kaç Net Yapılması Gerekiyor ?

2016 Yılı içinde üniversiteli olmak isteyen adaylar kaç net ile yerleşebilir ?

2016 Yılı YGS için Kaç Net Yapılır ise Öğrencilere Üniversite Kapısı Açılıyor ? 
2016 YGS ( Yükseköğretime Geçiş Sınavı ) için 4 gün kaldı. Peki üniversiteli olmak isteyen adaylar kaç puan alırlar ise üniversite kapıları öğrenciler için açılmış olacak.

Bu sene yapılması planlanmış olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı için baraj puanı 140 puan iken 150 puana yükseltildi. Öğrenciler için yapılmış olan bir değişiklik ise öğrencilerin tüm seçenekleri bilinçsiz bir şekilde doldurmaları ve kazanmış oldukları bölüme gitmemeleri sebebi ile diğer öğrencilerin sorun yaşadığı gerekçesi ile tercih sayısını 24′ e indirdi. 

Adaylar kaç net yaparlarsa üniversite kapısı adaylara açılmış olacak ? 2016 YGS ‘ ye girecek adaylar için en az 20 net gerekmektedir. geçtiğimiz yıllarda 16 net yapan öğrenciler için üniversite kapısı açılmış oluyordu ancak baraj puanının yükselmesi ile beraberinde net sayısı da artış gösterdi.

Bazı puan türlerinde değişim yapıldı ;
TM ( Eşit Ağırlık ) puan türü ve TS ( Sözel ) puan türü içerisinde değişiklik yapıldı. Eşit ağırlık ve sözel puan türleri içerisinde yer alan 34 bölümün puan türlerinde değişim yapıldı. Değişim yapılan puan türleri ise şu şekildedir ;

– TS-1 puan türü üzerinden tercih yapılan radyo ve televizyon, gazetecilik, reklamcılık, medya ve iletişim bölümleri için puan türü  TS-2 olarak belirlendi.

– TM- 2 puan türü üzerinden tercih edilen siyaset bilimi, kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler gibi bölümler için yapılan değişiklik sonucu TM-3 puan türü olarak belirlendi.

Kamupersoneli.net