Kamu Personelleri

Kadın Çalışanların Hakları Nelerdir ?

Kadın çalışanlar haklarının tamamını biliyor mu işte hakların tamamı ;
– Kadın çalışanlar için 4857 sayılı iş kanunu içeriğince bir çok hakları bulunmaktadır . Araştırılmadığı için de çalışan kadınlar ezilmektedir.

4857 Sayılı İş Kanunu içerisinde yer alan maddelere göre kadın işçilerin madende çalıştırılmaları yasaktır. 

* Yer altında , kablo döşeme işlerinde , kanalizasyon yapım işlerinde ve su altında yapılan işlerde çalıştrılmaları yasaktır.

* 18 yaş altı kadın işçilerin gece vardiyasında çalıştırılması yasaktır.

* İş Kanunu içeriğince kadın sigortalı çalışanlar hamile oldukları durumda doktor raporu ile tespit edildiği tarihten doğuma kadar geçen süre içerisinde çalıştırılamaz.

* Kadın işçi doğumdan sonraki ilk altı 6 içerisinde gece vardiyasında çalıştırılması yasaktır. 6 aylık süre doktordan istenecek bir rapor ile 1 seneye kadar uzatılabilmektedir.

* Kadın işçi 4857 Sayılı İş Kanunu içinde belirtilen koşula göre gece vardiyasinde 7,5 saatten fazla çalıştırılamaz.

* Kadın işçiler kanun içerisinde geçen maddelere göre doğumdan önce 8 hafta , doğumdan sonra ise 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta doğum izinleri hakları bulunmaktadır.

* Kadın sigortalı çalışan ister ise çalışma süresini 37 haftaya kadar doktor raporu ile çoğaltabilir. Doğum öncesi kullanmadığı 5 hafta izni ise doğum sonrası izin süresi içerisine eklenmektedir.

* İşveren çalışanına hamililelik dönemi içerisinde doktor için izin vermek ile yükümlüdür.

* Doğum yapmış olan kadın işçiler 6 aylık ücretli izin dönemleri bitiminden sonra 6 aylık ücretsiz izin kullanabilme haklarına sahiplerdir.

* Kadın çalışan için emzirme süresi günlük 1,5 saattir , çalışan isterse parça parça isterse tek bir seferde kullanabilir.

 Kamupersoneli.net