Kpss

KPSS Sorularının Sızdırılması Davası

Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) sorularının sızdırılmasıyla alakalı dava sürüyor. 230 kişi hakkında dava açılmış 54 kişi tutuklanmıştı.  Peki KPSS sorularının sızdırılması için açılan dava ne zaman görülecek? detaylar haberimizde…

10 Temmuz 2010 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın sorularının sızdırılmasıyla ilişkin 230 kişiye açılan davanın görülmesine 21 Mart 2016 Pazartesi günü Ankara’da başlayacak. Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülecek davada sanıklar “silahlı terör örgütü kurmak, yönetmek ve üyesi olmak, resmi belgede sahtecilik ve kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık” suçları kapsamından yargılanacak. Dava’nın 21 Mart 2016 Pazartesi gününden sonra devam edeceği bildirildi.

Aralık 2015 tarihinde Cumhuriyet Savcısı Yücek Erkman tarafından açılan davanın gerekçesi 10 Temmuz 2010 ‘da gerçekleşen Genel yetenek, Genel Kültür, KPSS eğitim bilimlerini kapsayan 3 sınavdan önce soruların sızdırılması olarak açıklanmıştı. 

Sınavın Tekrarı Büyük Maddi Yük Oluşturdu

Sınav için soruların sızdırıldığının öğrenilmesi sonucu tekrar edilen sınav yüzünden devlet hazinesinden 9 milyon 111 bin Türk Lirası harcandığı duyurulmuştu. Ayrıca sınavdan önce soruların çalınması durumu sadece maddi bir yük değil manevi olarak da büyük bir külfet oluşturmuştu. Sınavlara uzun süre hazırlık yapan adayların haklarına yapılan ciddi bir saldırı olarak görünen bu sızdırma durumu. Bir dönem gündemden düşmemiş sınavların güvenliği konusunda sınavlara girecek adayları ciddi düşüncelere sevk etmişti. 

Eski ÖSYM Başkanları KPSS Sorularının Çalınması Davasında Yargılanacak.

Dava kapsamındaki sanıkların arasında Eski ÖSYM Başkanlarından Prof. Dr. Ünal Yarımağan, Prof.Dr Ali Demir‘da bulunuyor. Fatih Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan‘da sanıklar arasında. Eski ÖSYM başkanı Yarımağan  hakkında 27 senelik hapis isteniyor. Eski başkanlardan Ali Demir “suç delilleriini yok etme, gizleme veya değiştirme”  suçundan 4 yıla kadar hapisle yargılanacak.Demir’in ise “suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme” suçunu işlediği öne sürülerek, 4 yıla kadar hapsi talep ediliyor.

Yakın zamanda tekrar gerçekleşecek KPSS hakkında soruşturmalar henüz sonlanmadı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı KPSS soruşturmasını 10 Temmuz 2010 sorularının çalınmasını içeren dava ile kapatmadı. Sınavda yüksek puan alan adayların soruları bir kaynaktan edinip edinmediklerine dair soruşturma sürüyor.
 
 Kamupersoneli.net