Genel

Birden Çok Yüksek Lisans'ın Devlet Memurlarına Faydaları

Yüksek Lisans yapan memur için eğitim düzeyinde yükselmenin faydaları nelerdir?
 

657 ‘ ye tabi Devlet memurunun görevde yükselmeleri için ve şuan sahip oldukları hakların fazlasını elde edebilmeleri faydasını sağlamaktadır.  Bu konu ile ilgili duruma bakıldığında 657 sayılı devlet memurları kanunu içeriğinde memurluk görevine girmeden veya memuriyet görevlerini yaptıkları sırada yükseköğrenim üstü yani master derecesi olan memurlar için bir kademe yükselecekleri ifade edilmiştir.

Bunların yanı sıra 657 sayılı devlet memurları kanunu içerisinde birden fazla yüksek lisans birden çok yüksek lisans yapan bir kişinin kademelerinde bir kademe yükselme sağlar ayrıca memurun mesleği ile ilgili öğrenim dallarında doktora yapması durumunda ise 2 ( iki ) kademe birden yükselmeleri olacaktır.

657 sayılı devlet memurları kanunu içerisinde yer alan düzenleme içeriğine bakıldığı durumlarda ise ” lisans üstü öğrenim görme ” karşılığında ise memurların bir adım ilerlemeleri sağlanacak , lisansüstü olarak yapılmış olan öğreniminin sayısı ve alanı memura verilecek olan kademe ilerleme sayısı üzerinde hiçbir etkisi olmayacağı ise net olarak açıklanmıştır.

Kısaca kesin olarak devlet memurları kanunu içerisinde bulunan 36/A/9 ‘ uncu maddesi içerisin de net bir açıklama ile belirtilmiş olduğu gibi devlet memuriyetine girmeyi düşünen kişilerde ise devlet memuru görevine girmeden önce veya devlet memurluğu görevine başladığı zaman içerisinde birden çok yükseklisans bitirdiği durum içerisinde ek kademe ilerleme süreci daha kolay olacaktır.

 Kamupersoneli.net