Kpss

Memur Adayları KPSS Merkezi Yerleştirme Takviminin Açıklanmasını Bekliyor

2016 yılı merkezi atamaları Devlet Personel Başkanlığı’nın kısa bir süre içerisinde açıklayacağı takvimle birlikte kesinlik kazanacak. İşte sürece ilişkin detaylar…

Her yıl iki defa yapılan merkezi yerleştirmeler için Devlet Personel Başkanlığı (DPB) Ocak ayında bir açıklama yaparak atama takvimini kamuoyuna açıklardı. 2016 yılında süreçle ilgili yaşanan sorun ÖSYM’nin 2016 KPSS lisans testi sınavını Temmuz ayından Mayıs ayına almasından kaynaklanmıştır. Haziran ayında üniversiteden mezun olacak öğrencilerden 2014 KPSS’ye giren adaylar, bu sınavdan aldıkları puanlarla 2016 sınavının öne çekilmesi nedeniyle Haziran’da yapılacak ve 2014 KPSS puanlarının son kez kullanılacağı 2016/1 atamalarında tercih yapamama riskiyle karşı karşıya kaldılar. Yaşanan bu sorun nedeniyle Ocak ayında açıklanması gereken KPSS Merkezi Yerleştirme Takvimi  ileri bir tarihe bırakıldı.

KPSS puanlarının geçerlilik süresi 2 yıl olmasına rağmen 22 Mayıs’a alınan 2016 KPSS’den sonra 2014 KPSS puanlarının geçerliliği sona erecekti. DPB, son sınıf öğrencileri ilk merkezi atamaya katılamayacağı için kamu görevlerine ilk defa atanacaklar için düzenlenen yönetmelikte değişiklik yapılacağını açıklamıştı. Beklenen yönetmelik değişikliği 26 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayımlandı. Yapılan değişiklikle birlikte önceki KPSS puanlarının yeni yapılan KPSS’nin sonuçları açıklanana kadar geçerli olacağı ve 2016 Haziran ayında mezun olacak öğrencilerin 2016/1 atamalarında 2014 KPSS puanlarıyla tercih yapmaları sağlandı.

2016 KPSS lisans sonuçları daha önce ÖSYM takvimine göre 9 Haziran’da açıklanacaktı. Okuyan öğrencilerin en erken mezuniyet tarihleri Haziran sonunu bulacağı için ÖSYM, 2016 sınavının sonuçlarını ileri bir tarihte açıklayacaktır. Böylece son sınıf öğrencileri 2014 KPSS puanlarının geçerliliği sona ermeden ilk merkezi atama olan 2016/1 KPSS atamalarında tercih yapabilecektir.

Merkezi memur atamaları için Ocak ayından bu yana bekleyen memur adayları yönetmelik değişikliği sonrası sürecin hızlanmasını ve bir an önce DPB’nin 2016 KPSS yerleştirme takvimini açıklamasını bekliyor.

Kamupersoneli.net