Eğitim

Sürücü Ehliyeti Artık Kolay Alınmıyor

Trafik kazalarının ve bu kazalar sonucu hayatını kaybedenlerin çoğalması bir çok devlet kurumunu da harekete geçirdi. Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci , son zamanlarda artan kazaların önüne geçmek için sürücülere yönelik trafik eğitimiyle alakalı bir çok düzenlemeyi planlayıp harekete geçirdiklerini dile getirdi. Bu çerçevede mevzuat içerisinde değişiklikler yapıldığını ayrıca ehliyet kurslarının denetimlerinin arttırıldığını belirtti.  Ömer Faruk Yelkenci sürücü adaylarına yönelik teorik ve direksiyon sınavlarının daha kontrollü ve iyi yapılması konusunda çalışmaların son sürat devam ettiğini ayrıca kursların ehliyet verme oranlarını titizlikle incelediklerinin altını çizdi.

Bu konu üzerinde şehirlerde milli eğitim müdürleri için Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursu Uygulamaları ve Özel Öğretim Kurumları temalı seminer tertip ettiklerini dile getiren Ömer Faruk Yelkenci 2013 yılında uygulamasına başlanan ve ehliyet sınavlarını kolaylıktan çıkaran yönetmelik ve yönergelerin de seminerlerde anlatıldığını söyledi.

Denetimlerin arttırılması sonucu başarısız sürücülerin ehliyet alarak trafiğe çıkmasının zorlaştırıldığını belirten Yelkenci Avrupa Ülkelerinde ehliyet sınavlarındaki başarı oranının %58 Türkiye’de ise %90’lara ulaştığını vurguladı. Bu oranın çok korkutucu olduğunu dile getiren Yelkenci 100 kişiden “90’ı ehliyet alıyordu” dedi. Yapılan araştırmalar doğultusunda  Türkiye genelinde ehliyet sınavlarındaki denetimlerin arttırılması sonucu 2013 yılında ehliyet sınavlarında başarı oranı %72 bir sonraki sene %63’e indi.Bu rakamın yetersiz olduğuna dikkat çeken Yelkenci avrupa ülkelerinde olduğu başarı oranını %58’e getirilmesi gerektiğini söyledi.
Antalya’da başarı yüzde 44 oldu
Ehliyet sınavlarında, B sınıfı direksiyon uygulama sınavını en iyi yapan il Antalya oldu. Kentte her yüz adaydan 44’ü sınavı geçebildi.
Antalya’yı, Yalova yüzde 45,6, Denizli yüzde 46,1, İzmir yüzde 48, Eskişehir yüzde 49,9, Kahramanmaraş yüzde 51,4, Kayseri yüzde 51,5, Burdur yüzde 51,6, Bingöl yüzde 51,8, Çorum yüzde 53,1 oranları ile takip etti. 

Denetimler başarı oranlarını düşürdü
Direksiyon uygulama sınavında, aday ve başarılı kişi sayısının yakın olduğu ve başarı oranı yüksek illerde denetimler artırıldı. Denetimler ile 2014’te direksiyon uygulama sınav sonucu yüksek olan, başka bir anlatımla sınavı iyi yapamayan illerin başında yer alan Şırnak’ta “ehliyet alma” oranları düştü. Şırnak’ta, 2014’te sınava girenlerin yüzde 90,3’ü ehliyet aldı, bu yıl oran yüzde 79,8’e düştü.

Ehliyet sınavlarında başkasının yerine sınava giren “Joker” adayların tespiti için de çalışma yapıldı. Çalışmalarla, bu adayların sınava girişi önlendi.