Ekonomi

Bakan Sarıeroğlu'ndan 4 Bin Ek İstihdam Açıklaması!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu yaptığı açıklamalarla beraber 4 bin ek istihdam oluşturulacağını ve tarıma yönelik olarak yapılacak projelerden bahsetti.

Bakan Sarıeroğlu’nun açıklamalarından satır başları;

Türkiye’nin 7,4 oranında bir büyüme performansı gerçekleştirmiştir. Bu büyüme performansının sadece sanayide ve hizmetler sektörününde yapılan atılımlarla değil tarımsal alanda hayvancılık konularında atılan adımlarla gerçekleştirilmiştir. 

Toplam yatırım miktarı 55 milyon lira olan 18 proje imzalayacağız.

11 adet soğuk hava deposu, 8 adet süt üretim tesisi, 8 adet kanatlı et projesi, 7 adet besin projemiz, 5 adet kırsal faaliyetlerin çeşitlendirilmesi projesi, 3 adet yenilenebilir enerji projesi, 1 adet kırmızı et işleme ve parçalama projesi Ankaramız için önemli. Bugüne kadar yapılan bütün projeler sonucunda 3 bin 500 istihdam sağlanmıştı. Bugün sözleşmelerini imzalayacağımız projelerle bu istihdam sayısı 4 bin 100’e yükselecek.

Son 3 yıl içinde toplamda 3,5 milyon avroluk 5 proje ortak olarak devam ettirmekteyiz. Bu projeler sonucunda 50 bin kişiye istihdam sağlamış ve yeni niteliklrle tarımsal faaliyetlerdeki iş gücümüzü donatmış konumdayız.

Sayın Başbakanımız tarafından hafta başında bir paketimiz açıklandı. Bu paketimizin çiftçilerimiz ve tarım işçilerimiz açısından da çok önemli ve yeni girişimcilerimiz açısından da yeni fırsatları ortaya koyduğunu ifade etmek istiyorum.

Borcu olan tarım Bağ-Kur’lularının yeniden yapılandırma fırsatlarından faydalanması ve yeni bir sayfa açmasının imkanı ortaya konmuş olacak.

Tarım işçilerimizle ilgili geçmiş dönemde uygulama koyduğumuz Ek-5 ile ilgili önümüzdeki dönemlerde bazı düzeltmelerimiz hayata geçecek. Daha avantajlı ve daha tercih edilebilir bir hale getirilmesiyle ilgili olarak çabalarımıza devam edeceğiz.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir