Eğitim

Yetişkin Okuma Yazma Kurs Süreleri Hakkında Resmi Yazı

Milli Eğitim Bakanlığından yetişkin okuma yazma kursu süreleri hakkında resmi yazı yayınlandı.

İlgi ( a ) kanun ve ilgi ( b ) onay ekinde yer alan eğitim programına göre okuma yazma bilmeyen ve ilkokul düzeyinde bir öğrenim tamamlamış olan yetişkinler için halk eğitimi merkezleri tarafından e-Yaygın modülü üzerinden 1. kademe ve 2. kademe yetişkin okuma yazma kursları ve seviye tespit sınavları açılmaktadır. 

İlgi ( b ) eğitim programında yer alan eğitim programının 179. sayfasında ve Genel Müdürlüğümüz öğretim programlarının yer alan internet adresinde okuma yazma kursları başlığı altında 1. kademe okuma yazma kurslarının 120 saat 2. kademe okuma yazma kurslarının ise 180 saat olduğu bilgisi yer almaktadır. 

Ancak söz konusu kurslar ile ilgili uygulamalarda e-yaygın modülünde kurs sürelerinin farklı saatler olarak girildiği ve kamuoyuna kurs sürelerinin bu şekilde duyurulduğu görülmektedir. 

Buna göre halk eğitimi merkezi müdürlüklerince;

1- e-yaygın modülünde 1. ve 2. kademe yetişkin okuma yazma kurs sürelerinin ekteki örneğe uygun olarak tazmin edilmesi, 

2- Seviye tespit sınavlarının ise yazılı ve uygulamalı sınav yapacak şekilde öğrenci sayıları da dikkate alınarak 2-5 saat olarak planlanması ve sınav komisyonunda görev alacak öğretmenlerin ders ücretlerinin ek ders kararına göre ödenmesi, 

Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından yetişkin okuma yazma kurs sürelerine ilişkin yayınlanan resmi yazının bir örneği yukarıda ki gibidir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetişkin okuma yazma kurs sürelerine ilişkin yayınlanan resmi yazının tamamı ise aşağıdadır. 

Kamupersoneli.net

Bir Yorum

  1. Benim okuma yazma yoku ama benin öğrenmek istiyorum ben ama benim yaşım25 dayım ama benim öğrenmeyi çok istiyorum bana yarıtım edermisiniz cevap bekliyorum

  2. en yakın halk eğitim merkezine giderek durumu izah edin..onlar size gereken yardımı yaparlar.

  3. halk eğitim 2.kademe okuma yazma kurslarında ek ders ücreti kaç tl?

  4. Ben okuma yazma biliyorum gendin öğrendim kademe 1 var 2 nasıl alabilirim sizce