Gündem

Ağustos'ta 5.110 Stajyer Hakim ve Savcı Göreve Başlıyor!

Adalet Bakanlığı, 5.110 adet stajyer hakim ve savcıyı göreve başlatacak, aynı zamanda 3.000 hakim ve savcı alımı gerçekleştirecek.


Adalet Bakanlığı, FETÖ darbe girişimin sonrası çok sayıda hakim ve savcının işine son vermiş, bazıları hakkında tutuklama kararı almıştı. Adalet Bakanlığı’ndaki büyük açığın aksamalara yol açmaması için çalışmalara başlandı.

Adalet Akademisi’nde eğitimi süren 5.110 hakim ve savcı adayından 700’ünün staj dönemi bitti. Geriye kalan adayların ise olağanüstü hal kapsamında çıkarılan kanun hükmündeki kararnamenin “Adli ve idari yargı hakim ve savcı adayı olarak görev yapanlar, adaylıkta geçirdikleri süreye bakılmaksızın Adalet Bakanlığının teklifi üzerine Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca mesleğe kabul edilmeleri halinde hakimlik ve savcılık mesleğine atanabilirler.” hükmü kapsamında adaylıktaki sürelerinin tamamlanmasına gerek olmadan göreve başlatılacak.

Hakim ve savcı adayları 28 – 30 Temmuz 2016’da yazılı sınav ve mülakata girecek. Ağustos ayında ise göreve başlayacaklar. Aynı zamanda açığı kapatmak adına Adalet Bakanlığı’na 3.000 adet hakim ve savcı alımı gerçekleştirilecek. Bu işlem sınav ile yapılacak. 26 Kasım 2016 tarihinde ÖSYM’nin yapacağı sınav ile hakim ve savcılar kuruma alınacak. 

Tüm FETÖ soruşturma haberlerini kamudan haberin merkezi kamupersoneli.net’ten öğrenebilir, sosyal medyadan bizi takip edebilir ve android uygulamamızı yükleyebilirsiniz. 

Kamupersoneli.net | ANKARA 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir