Sağlık Personeli

Sağlık-Sen 4/C'liler İçin Yargıya Gidiyor!

Ödenecek ek ödemeden vergi kesileceğinin duyurulmasının ardından Sağlık-Sen 4/C’liler için yargıya gitti.

Maliye Bakanlığı’nın 4/C’lileri mağdur edecek yazısından sonra Sağlık-Sen Aydın şube başkanı A. Baki Karaer, yazıyı yargıya taşıdıklarını belirtti.

Sağlık-Sen Şube Başkanı Baki Karaer, yaptığı açıklamada; “Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı’na bir yazı yazarak, mahkeme kararıyla ek ödeme alan 4/C’liler hakkındaki mahkeme kararlarının uygulanmayacağını ve 4/C’lilere ödenecek ek ödemeden de vergi kesileceğini bildirdi. Maliye Bakanlığı yazısında, toplu sözleşmede ek ödeme alamayan 4/C’liler için ödenmesine karar verilen 159 TL’lik ek ödemenin, bütün 4/C’lilere uygulanmasını istedi. Ancak, daha önceden mahkeme kararıyla ek ödeme almaya hak kazanan 4/C’lilerin, bu mahkeme kararları doğrultusunda ek ödeme almaya devam etmesi yargı kararı gereği ve zorunluluktur. Bu sebeple, Sağlık-Sen olarak, Maliye Bakanlığı’nın bu yazısının iptali için Danıştay’da dava açtık” dedi.

SÖZ KONUSU OLAN 159 TÜRK LİRASI, HİÇ ÖDEME ALMAYANLARI KAPSIYOR

Düzenlemede ne gibi değişiklikler olduğu ve seyiri nasıl değiştireceği hakkında bazı açıklamalarda bulunan Karaer, konuşmasına  “Toplu sözleşmede 4/C’lilere 159 TL ek ödeme verilmesi kararı, ek ödeme alamayanları kapsamakta iken, toplu sözleşme sonrası Maliye Bakanlığı, toplu sözleşme masasını ve yasasını etkisizleştirme ve değersizleştirmeye yönelik bir adım atmıştır. Maliye Bakanlığı bu yazısıyla, mahkeme kararıyla ek ödeme almaya hak kazananlara ödenen miktarı da iptal etmek istemekte ve bütün 4/C’lilere 159 TL ek ödeme verilmesini istemektedir. Mahkemeye giderek ek ödeme almaya hak kazanan 4/C’lilere yargı yoluyla belirlenen miktardaki ek ödemenin verilmesi, kanuni zorunluluktur. Toplu sözleşmede karar altına alınan ek ödeme miktarı ise hiç ek ödeme alamayanları kapsamaktadır. Maliye Bakanlığı bu yanlıştan dönmelidir” şeklinde konuşarak devam etti.