Ekonomi

Vergiyi Az Bildiren Kişiler Nasıl Belirleniyor ?

Vergi miktarının az bildirimde bulunan kişilerin sistem üzerinden bilgilerine erişilebilmektedir.

İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Bekir Bayrakdar, ” Aynı cadde içerisinde bulunan dükkanlar içerisinde banka gibi kurumsal kiracılarda bulunmaktadır. Bunlar örnek olmaktadır. Bu durum dikkate alındığında kimlerin düşük beyan içerisin de bulunduğu hareket ile kimin düşük beyan içerisinde bulunduğu tespit etme konusunda zorluk yaşanmayacağı dile getirildi.

Şubat ayı içerisinde basit bir usül durumu ile başlayan , mart ayı içerisinde kira geliri ,ücret ve menkül sermaye iradı ile devam etmekte olan vergi ödeme dönemi ile ilgili soruları cevap veren  İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Bekir Bayrakdar öncelikle vatandaşlara kira gelirleri ile ilgili uyarıda bulundu.

Ev alım satımında bulunan kişiler ;
İstanbul ‘da 582 ( beş yüz seksen iki ) bin civarında gayrimenkul için sermaye iradı yani kira geliri mükellefi olduğuna dikkat çeken İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Bekir Bayrakdar öncelikler evi veya işyeri bulunan kişilerin 5 yıl içerisinde alım ve satım ayrıca bu işlem üzerinden gelir elde edenlerin elde eldikleri bu gelirlerinin değer artışı kazancı olarak bildirimde bulunmaları gerektiğini açıkca söyledi  

” Artık sistem tapudan, karşı tarafın ödemesinden veya kredilerden çapraz kontroller yapılarak vatandaşların vergi miktarı azalttıkları tespit edilebilmektedir. Bir kişinin kaç evi var görebiliyoruz ayrıca birinci derece yakınlarının o evler içerisinde ikamet edip etmediklerini öğrenebilmekteyiz. Bu sebeb ile beyannamelerin tam verilmesi gerekmektedir. ” diyerek düşüncelerini kelimelere döktü.

Kamupersoneli.net