Sınavlar

YGS'de 'Kaygı' Başarısızlığa Neden Olabilir!

YGS için Kaygılanmayın

Malum sınava az bir süre kaldı dünkü haberimizde diyetisyenler ve uzmanlardan aldığımız tavsiyeleri sizlere iletmiştik.Sınav haftası ve öncesi doğru beslenmenin sınav başarısını doğrudan etkilediğini söylemiştik. Sınav öncesi beslenmenin doğru olması kadar sınava ruhsal olarak iyi hazırlanmakta çok önemli.Zira aylarca ders çalışıp emek veren öğrenciler sınavda emeklerinin karşılığını alamayacakları korkusunu sık sık yaşıyor.

Sınav Öncesi Kaygı Hali Sınav Başarısını Etkiler mi?
Sınav öncesi bu tür kaygı hallerinin sınav esnasında öğrenciye ciddi bir problem olarak geri dönebileceğini belirten uzmanlar sınavdan önce bu tür konular hakkında bazı açıklamalarda bulundular. Sınav günü uyku düzeninin sağlanmış olmasının çok önemli olduğundan bahseden uzmanlar yine beslenme konusuna da değindiler.Zira bazı besinlerin stresi tetiklediğini dünkü haberimizde belirtmiştik bu kişinin vücutuna giren besinle alakalı bir durum fakat yazımızın başında da söz ettiğimiz gibi asıl sorun kişinin kendisiyle olan problemi olarak ortaya çıkıyor.

Sınavda başarısız olursam?

YGS ‘e girecek öğrencilerde “sınav da başarısız olursam” , “sınav da bildiğim soruları çözemezsem” , “ailem ve arkadaşlarıma mahçup olacağım” , “sınavda başarısız olursam ne yaparım?” gibi soruların bolca bulunduğuna dikkat çeken uzmanlar bu tür soru ve sorunların aileler tarafından dikkate alınıp ona göre hareket edilmesi gerektiğini vurguluyorlar. Sınava girecek öğrencinin bulunduğu ortam ve ailevi durumda sınav başarısını doğrudan etkileyebilir. Ailelerin “sınavda başarısız olacaksın ders çalış” , “senden bir şey olmaz”  , “hele bir sınavda başarısız ol” gibi çıkışlarının öğrenciyi motive etmek yerine çok daha kötü bir hale soktuğunu belirten uzmanlar ailelerin bu tür konularda hassas davranması gerektiğini söylüyorlar. 

Sınav Öncesi Beslenmeye Dikkat !

Sınav öncesi beslenmenin doğru yapılmasının önemini tekrar vurgulayalım sınav gününden önce tüketilecek kafeinli içecekler sınavın olacak günün öncesinde öğrencinin uyku problemleri çekmesine ve ertesi gün stres seviyesinin çoğalmasına neden olabilir. Bu yüzden sevgili öğrenciler mümkün mertebe kendimize dikkat edelim ve kendimizi sınavda başarılı olacağımıza ikna edelim. İnancınızı diri tutun ve kaybetmeyi aklınızdan çıkarın. Başarının anahtarı inanmaktır. İnanmayanların başarılı olduğu bir toplum mevcut değildir olmayacaktır. YGS’e girecek tüm öğrencilere başarılar dileriz.