Gündem

Yeni Ehliyet Almak İçin Hangi Evraklar Gerekiyor?

Nüfus cüzdanlarının yenilenmesinin hemen ardından ehliyetler de artık yeni. Ehliyetini yenileyecek olanlar ve yeni ehliyet alacakların kafalarında soru işaretleri bulunuyor. Yeni ehliyetler hakkında tam bir bilgiye sahip olmayan vatandaş gözlerini Emniyet Genel Müdürlüğü’ne çevirdi. Ehliyet yenileme için hangi evraklar gerekli? , Ehliyet yenileme ücreti kaç lira ? Ehliyet yenileme için son tarih ne zaman? detaylar bu haberimizde…,

 Ehliyetler Avrupa Birliği standartlarına uygun şekilde düzenlenmesiyle 1 ocak itibariyle ehliyet yenileyecek olan ve yeni ehliyet alaca vatadanşalr EGM sürücü randevu sisteminden randevu talebinde bulunmalı.  Ehliyet yenileme yapacak vatandaşların 31 Aralık 2020 ‘e kadar zamanları mevcut.

Ehliyet Yenileme İçin Randevu Nasıl Alınır?

Bundan sonra internet ortamında gerçekleştirilecek olan ehliyet işlemlerini kapsayan randevuları alabilmek için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazır edilip hizmete sunulan ‘surucurandevu.egm.gov.tr‘ internet sitesinin kullanabilirler. Sürücü Belgesi Randevu Sistemi sayfasındaki ‘Randevu Al‘ butonuna tıklayan vatandaşlara eski sürücü belgesi yenileme, yabancı belge dönüştürme, ilk defa sürücü belgesi müracaatı seçenekleri sunuluyor. 

Yukarıdaki seçeneklerden birini seçen vatandaştan kişisel bilgiler, randevu bilgileri, sürücü belgesi istenecek. Bu bilgiler girildikten sonra randevu talebinde bulunan vatandaşlardan sistem elektronik posta( e-mail) adresi isteyecektir. Girilen elektronik posta adresine bir onay maili gelecek vatandaşın o maili onaylaması gerekecek.  Yapılan işlemlerden sonra vatandaşın randevu alma işlemi son bulmuş olacak. EGM‘den randevu alan kişiler randevu tarihinden önce hazırlanan belgelerle EGM‘e gidebilirler. 

İlk müracaat için sürücü belgesi dosyası, nüfus cüzdanı, pasaport ya da avukat kimliği, sürücü sağlık raporu, motorlu taşıt sürücü sertifikası, sürücü belgesi hizmet bedelinin yatırıldığına dair makbuz sürücü belgesi değerli kağıt bedelinin yanı sıra iki adet fotoğraf ve kan grubunu belli eden belge ya da yazılı beyan.

Ehliyet Yenileme Bedeli Ne kadar?

Ehliyet Yenileme ve değiştirme işlemleri için talep edilen belgeler ilk müracaat esnasında istenen belgelerin yanı sıra 13 TL değerli kağıt bedeli 2 TL vakıf payıyla beraber 15 Liralık bedelin yatırıldığına dair makbuz. Bu bedelin tamamını bir çok banka aracılığıyla yapabilirsiniz.EGM resmi internet sitesinden detayları öğrenebilrisiniz.

Ehliyet Yenileme için gerekli bedel 15 TL olarak açıklandı. Eski ehliyetlerin yerine yeni ehliyetlerden almak için 15 TL ödemeniz yeterli.Gerekli belgeleri tamamlayıp EGM randevu sisteminden randevu alıp işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kamupersoneli.net