Gündem

RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya "Medya Bir Silah Değildir"

RTÜK  Başkanı Sn. İlhan YERLİKAYA medyanın bir silah olmadığının altını çizdi.  Medyanın kamu adına görev yapan kurum olduğunu belirtti. Detaylar bu haberimizde…

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Yerlikaya, Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından düzenlenen  “Kurumlar, Kurallar ve Yeni Medya Düzeni Çalıştayı”‘nda bir konuşma yaptı. Ankara Ticaret Odası(ATO)nda düzenlenen çalıştayda konuşan Yerlikaya Türkiye’de yerel basının çoğulculuğa destek sağladığını ifade etti ve demokrasi bakımından gelişmiş ülkelerde çoğulculuğun öneminden bahsetti.

RTÜK Başkanı Sn İlhan Yerlikaya Türkiye’de yerel yayıncıların oldukça çetin koşullarda ve kısıtlı imkanlar altında çalıştığına dikkat çekti. Reklam gelirleri konusunda yerel yayıncıların oldukça zorlandığını vurguladı. Seçim dönemlerinde müeyyide uygulamasının yetkilerinin YSK ‘da olduğunu hatırlatan Yerliaka ;

“Bu önceki TRT dönemlerinde partiler eşit yer alsınlar diye konulmuş bir yasaydı. Bu yasaya göre de yürütülüyor. Dolayısıyla medya hızla gelişen bir sektör. Şu anda çoğulculuk sağlandı, özel televizyonlar var. Bu yasanın da elbette değiştirilmesi lazım. RTÜK’ün katkısı yok mu diyorlar? Çorbada tuzumuz da var. Doğru. Raporlar bizden gidiyor. Kanunda da öyle. Raporları RTÜK uzmanları hazırlar ama sonuç ne olursa olsun YSK’dan çıkıyor karar” dedi.

Son zamanlarda Türksat uydusu üzerinde çok fazla korsan yayın olduğunu hatırlatan bazı gazetecilerin sorularını da yanıtlayan RTÜK başkanı çok kısa süre önce korsan yayın yaptıkları anlaşılan 100 televizyon kanalının yayın hayatına son verdiklerini söyledi. RTÜK Başkanı Yerlikaya medyanın çok önemli bir kurum olduğunu ve insanların bunun bilincinde olması gerektiğini şu sözleriyle ifade etti “Medya bir silah değildir, silah olarak kullanmamak lazım çünkü medya kamu adına görev yapan bir kurumdur”. 

Korsan Yayınlar Son Buluyor

Son zamanlarda bazı vizyon filmleri Türksat üzerinden korsan yayınla yayınlanıyordu.Bu filmlerin telif haklarına sahip olmayan kanalların yavaş yavaş sonu geliyor. Kapatıldıkça isim değiştirip tekrar yayın hayatına devam eden bu kanalların son zamanlarda sayısı çok azaldı. Türksat’ın bu kanallara lisansı nasıl verdiği ise ayrı bir tartışma konusu. 

RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya Kimdir?

20 Aralık Konya doğumlu Yerlikaya akademisyen ve siyasetçidir.RTÜK başkanı İlhan yerlikaya 2011 Türkiye genel seçimlerinde Ak Parti Konya Milletvekili seçilmiş eski bir milletvekilidir, Sn Yerlikaya’nın iyi düzeyde arapça ve ingilizce bildiği evli ve 5 çocuk babası olduğu biliniyor. Yerlikaya Kasım 2016 ‘den beri RTÜK başkanı görevini yerine getiriyor.

 Kamupersoneli.net