Eğitim

Artık Öğrenciler İki Karne Alacak

Artık 2. olarak Fiziksel Aktivite karnesi verilecek.
Çağın en büyük sorunu obezite hastalığının artması sebebi ile okullarda 6 ayda bir düzenli olarak boy uzunlukları , kiloları ve vücut esneklikleri ölçülerek Fiziksel aktivite karnesi verilecek. Karne içerisinde yer alan notlar e- okul sisteminde görülecek.

Türkiye okul çağında olan çocukların günlük aktivite yapmamaları sebebi ile Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB ) ve Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen ortak proje “Fiziksel aktivite Karnesi ” uygulaması başlıyor. Eğitim – Öğretim yılı başında ve sonunda yani yılda 2 kez verilmesi planlanıyor.

Öğretmenlere bu konu ile ilgili eğitim verilecek ;

Uygulama kapsamı içeriğine bakıldığından Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB ), Sağlık Bakanlığı , Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlıklı Hayata Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği İş Birliği ile 12 bölgede eğitim verilecek. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenlerine öğrencilere fiziksel aktivite karnelerine nasıl puanlama sistemi verecekleri hakkında bilgilendirme yapılacak.

12 yaş üzerinde olan nüfusu % 72 si hareketsiz ;

Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırmaları 2010 yılı rakamlarına göre dikkate alındığında 12 yaş üzerinden bulunan nüfusu % 72 si hareketsiz bir yaşam devam ettiriyor. Sadece % 10 u hareketli bir yaşam devam ettirmektedir. Aynı çalışma dikkate alındığında 6-11 yaş arası çocuklarında düzenli egzersiz alışkanlıkları olmadığı belirlendi.

Kamupersoneli.net