Öğretmen

Eğitim-Bir-Sen Başkanından Nöbetçi Öğretmen İsyanı

Eğitim-Bir-Sen Manisa Bölge Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu yaptığı açıklamalarda nöbetçi öğretmen sorunu ve şiddet eylemleri düzenlenmesi hakkında demeçler verdi.
 
Daha önce sendikaların karşı çıktığı ve sıklıkla tepki gösterdiği okullardaki güvenlik açığının kapatılması amacıyla nöbetçi öğretmenlerin “güvenlik memuru” adı altında görev yapılmasına ilişkin açıklamalarda bulunuldu.
 
Mehmet Emin Sofuoğlu yaptığı röportajda şiddet eylemleri düzenlemesi kapsamında “Sağlık çalışanlarına yönelik, Hakaret ve şiddet eylemlerinin tutuklama sebebi sayılacağı düzenleme, başta eğitim çalışanları olmak üzere tüm kamu çalışanlarını kapsayacak şekilde yapılandırılarak çıkarılmalıdır.” şeklinde konuştu.
 
Konuşmanın devamında Eğitim-Bir-Sen Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu nöbetçi öğretmenlerin okullarda “güvenlik memuru” ünvanının alması hususunda ise daha önce 19. Milli Eğitim Şurasında alınan karara dikkat çekerek “19. Milli Eğitim Şurası Genel Kurulunda ele alınan konulardan birisi de, Okul Güvenliğiydi. Velilerin bağışlarıyla güvenlik görevlisi temin eden okullarımızı saymaz isek, nöbetçi öğretmenlere yüklenen ‘güvenlik görevliliği’ yükümlülüğü ile MEB, sorumluluğu üzerinden atamaz. MEB’e göre, okullarda nöbetçi öğretmenlerin güvenlikle ilgili bütün konularda sorumlu olması gerekiyor. Nöbetçi öğretmen, okula giren kişinin elinde ne var, elindeki torbanın/poşetin içinde ne var, çıkarken yine o torba/poşet onda mı diye kontrol edebilir mi? Bakanlığın asında öğretmenin hiç bir yükümlülüğünün ve sorumluluğunun olamayacağı bir işi öğretmene yüklemesi anlaşılır gibi değil. Nöbetçi öğretmenin görevi okula saldıran, taciz eden bir kişiyle kavga etmek olabilir mi? Çocukların da eğitim çalışanlarının da güvenliği kamunun sorumluluğundadır. Devlet, çocuklarımızın da, kamu çalışanlarının da ana vasisidir. Okullarda güvenlik elemanı, devletin kadrolu elemanı olmalıdır. Okulun güvenlik önlemini alacak, bu konuda uzman ve yeterli olan kişiyi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın kadrolu olarak ataması gerekir. Nöbetçi öğretmene, uzman ve yeterliğe sahip bir güvenlik görevlisinin yapabileceği işlerin sorumluluğunu yüklemekle, okulların güvenlik sorunu çözülmez.” şeklinde konuşarak bu konudaki anlaşmazlığa dikkat çekti.
 
Bir çok sendikanın üzerine basa basa belirttiği “güvenlik memuru” uygulamasında belirsizlik hala korunuyor.
 
kamupersoneli.net