Sınavlar

ÖSYM'den YGS Soruları Açıklaması

ÖSYM 13 Mart 2016 Pazar günü yapılacak olan sınavın sorularını yayımlanması ile ilgili duyuru yayınladı.

ÖSYM ( Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi ) , geçtiğim yıllarda yayınlamadığı YGS ( yükseköğretime geçiş sınavı ) sorularını yayınlama kararı aldı. YGS sorularını yayımlama kararı aldığını duyuruda yayımladı.

Yayınlanan duyuru içerisinde ;
“13 Mart 2016 Pazar tarihinde yapılması planlanan 2016 – YGS ( yükseköğretime Geçiş Sınavı ) sorulmuş olan soruların hepsinin YGS (yükseköğretime geçiş sınavı ) bitiminden sonra ÖSYM ( Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi ) ‘nin internet sitesi içerisinde “Temel Soru Kitapçığı” adı altında ÖSYM ( Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi ) ’nin internet sitesinden tüm kamuoyunun bilgisine sunulması kararı alındı.

Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi başkanlığı tarafından belirlenen yazılı ve görsel basında yayınlanması ile ilgili usul ve esaslar kapsamı içerisinde ; talepte bulunmuş olan gazete ve televizyonların en son 11 Mart 2016 Cuma günü mesai bitimi saatine kadar Öğrenci Seçme Yerleştirme Başkanlığı ile sözleşme imzalamaları gerekmektedir. Sözleşme imzalayan gazete ve televizyonlar soruları yayınlama hakkına sahiptir.

2016 yılı YGS ( yükseköğretime geçiş sınavı ) ’de kullanılmış olan sorular, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamı içeriğine göre eser niteliğinde olup, telif hakları ÖSYM (Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi ) ’ye aittir. ÖSYM’ nin yazılı izni olmadığı süre içerisinde hiçbir şekilde çoğaltılması ,dağıtılması ve yayınlanması yasaktır. ” şeklinde açıklama yapmıştır.

 Kamupersoneli.net