Meb Personeli

SGK Prim Karışıklığı Okulları Mağdur Edebilir

Ülke genelindeki bazı okullar 2011 yılından bu yana 6111/550 sayılı kanun çerçevesinde, sigorta primlerini zamanı geçmeden ödemeleri karşılığında %5’lik bir indirim fırsatından yararlanmıştı.

2016 yılına kadar herhangi bir sıkıntı yaşamayan okullara SGK bir süpriz yaptı. Borcunu vaktinde ödeyip %5 lik indirimden yararlanan okullara SGK bir yazı gönderdi. Sosyal Güvenlik Kurumu okullara gönderdiği yazı aracılığıyla  5  sene önceki indirimde hata yapıldığını ve bahsi geçen okulların indirimlerden faydalanamayacağını eksik ödenen tutarın iadesi ve faiziyle beraber istedi. 5 senedir %5 ödenen primlerin eksik kalan bakiyesini ve bu süre zarfında eksik ödemeden kaynaklanan faizi isteyen SGK okulları mağdur edebilir.

Eksik ödenen tutarları ve bahsi geçen eksik tutarın faizini ödemeyen okullar hakkında hukuki işlem başlatılabilir ve bu okullara haciz gönderilebilir ki SGK’da bu yönde tebligatlar yapmaya başladı. Okullara Tebligat gönderen SGK’ya tepki gösteren Eğitim-Bir-Sen İstanbul 3 nolu Şube Başkanı Sn Erol Ermiş konu hakkında “Maksadımız suçlu aramak değil. Ancak bir yanlışın faturası neden hiç suçu olmayan okullara çıkarılıyor? Rutin giderlerini binbir güçlükle karşılayan okullara yeni bir külfet yüklemek reva mıdır?Buradan hem MEB’e hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Başkanlığı’na çağrıda bulunuyoruz. Aranızda anlaşın. Müflis tüccarlar gibi eski defterleri karıştırmayın. Bir kurumun yaptığı yanlışın faturasını bir başka kuruma ödetmeyin. Okulları bu sıkıntıdan kurtarın” dedi.  Milli Eğitim Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumundan konu hakkında henüz bir açıklama yada duyuru yapılmadı.

 Kamupersoneli.net