Eğitim

YGS Günü Açık Olacak Nüfus Müdürlükleri

ÖSYM’den 13 Mart 2016 Pazar günü gerçekleştirilecek olan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı tarihinde açık tutulacak nüfus müdürlükleri açıklaması yapıldı. ÖSYM Başkanlığından yapılan duyuru şu şekilede;

2016 YGS Sınav Günü Açık Tutulacak İl/İlçe Nüfus Müdürlükleri

13 Mart 2016 tarihinde yapılacak 2016 Yükseköğretime Geçiş Sınavına yani YGS katılacak adaylardan, nüfus cüzdanı olmadığı veya nüfus cüzdanında Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık Numarası, fotoğraf, soğuk damga bulunmadığı için sınava kabul edilemeyecek durumda olan sınav adayları için İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce yazının ekinde yer alan İl ve İlçe Nüfus Müdürlükleri 13 Mart 2016 Pazar günü 07:00 – 10:15 saatleri arasında sınava girecek adaylar için açık tutulacaktır. 

Nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık Numarası, soğuk damga veya fotoğrafı bulunmayan 2016-Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı adaylarının, sınava katılabilmelerini sağlamak için sınav kurallarına uygun nüfus cüzdanı edinerek sınava girmeleri gerekmektedir.

Bu bağlamda; kayıp veya değiştirme nedeniyle nüfus cüzdanı almak için nüfus müdürlüğüne başvuran adaylar, nüfus müdürlüğü personeli ile birlikte ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinde yer alan 2016-ÖSYS başvuru bilgilerine Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık Numaraları ve aday şifreleri ile erişim sağlayacaklardır. 

Nüfus cüzdanı talep eden aday ile MERNİS veri tabanındaki kişi kaydı ve ÖSYS Aday İşlemleri Sisteminde başvuru bilgileri bulunan adayın kimlik bilgilerinin ve fotoğrafın karşılaştırılması sonucunda bilgilerin bire bir tutması, fotoğrafın aynı kişiye ait olduğunun tespiti ve müdürlük personeli tarafından sorulacak sorulara olumlu cevap verilmesi durumunda ilgili olan kişiye nüfus cüzdanı tanzim edilecektir. Adayın, ÖSYS Aday İşlemleri Sisteminde yer alan başvuru bilgilerinin bir kopyası da Nüfus Cüzdanı Talep Belgesine eklenerek ilgili kişinin dosyasında saklanacaktır.

Bu amaçla nüfus müdürlüğüne giden adayın yanında, adayın 2016-Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı için Sınava Giriş Belgesi ile 2 fotoğrafının olması işlemlerin daha kolay ve hızlı olmasına olanak sağlayacaktır.

2016-Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı adaylarına önemle duyurulur