Eğitim

Sınav Stresinin Öğrenciler Üzerinde Ki Etkisi

Yaklaşan sınavlar ile beraber öğrencileri stres sarmış durumda. İşte sınav stresinin öğrenciler üzerinde ki etkileri…

İlköğretim olsun ortaöğretim olsun çocukların öğrencilerin hayatları sınav ile doldu taştı. Önümüzde ki günlerde Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı yapılacak ve öğrencilerimiz sınav hakkında kaygılanıyorlar. 

Öğrencilerin yaşadıkları bu kaygıya birde stres ekleniyor. Bu stres öğrencilerin üzerinde olumsuz etkilere sebep oluyor. Stres bazı öğrencilerde sağlık sorunları yaşatabiliyor. Bazı öğrencilerde ise unutkanlık yaşatabiliyor. 

Stresin bu sonuçları doğurması öğrencilerin sınav esnasında başarısız olmalarını etkiliyor. Günümüzde bir çok öğrenci ve sınav adayı stresden dolayı sınavlarında başarılı olamıyorlar. Bu öğrenciler kendilerini sınav heyecanına çok fazla kaptıran ve sınavdan geçemediklerinde boşluğa düşeceklerini düşünen öğrencilerdir. 

Bu öğrencilerin destek almaları ve bu destek ile çalışma hayatlarını düzene koymaları gerekiyor. Öğrencilerin ve sınav adaylarının sağlık sorunlarına önlem almaları ve sınav tarihine kadar çok özel bir çalışma ortamına girmeleri gerekiyor. Bu kapsamda adayların velileri devreye giriyor. Sınav adayının yapması gerekenleri sınav stresi ve sınav kaygısı yaşamaması gerektiğini sınav adaylarına uygun bir dil ile açıklaması gerekiyor. 

Sınav adaylarının yaşayacağı sınav kaygısı ve sınavdan sonra düşecekleri boşluğu yaratmaları için öğrenci velilerinin ellerinden geleni ve çocukları ile en az günde bir kez terapi yapmaları gerekiyor. Bu terapi öğrencilerin sınav stresini ve sınav kaygısını yok edecek şekilde ve bu sınav sonrasında hayatının normal bir şekilde devam edeceği anlatılmalı ve yaşatılmalıdır. 

Kamupersoneli.net