Eğitim

Günler Kala YGS Rehberi

YGS’ye sayılı günler kala adaylar için YGS rehberi. 

Bilindiği üzere Yüksek Öğretime Geçiş Sınavına 3 gün kaldı. Adaylar 13 Mart 2016 pazar günü Yüksek Öğretime Geçiş Sınavına girecekler. 

Bilindiği üzere Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı bir sıralama sınavı olarak nitelendiriliyor. Yüksek Öğretime Geçiş Sınavında hem çok zor hem de çok kolay sorular yer alır. Bunun amacı Yüksek Öğretime Geçiş Sınavında adaylar arasında ki bilgi faktörünü ve puan dağılımını sıralayabilmektir. 

Bu bağlamda yapılan istatistiklerin Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı gibi sınavlarda sorulan soruların yüzde 10’u çok kolay yüzde 10’u da ilk bin ve 5 binde ki öğrencileri sıralayabilmek adına zor sorular olduğu belirtilmiştir. 

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavında her dersin 40 sorusu bulunuyor. Bu dersler; Türkçe, Temel Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimlerdir. Bu derslerin testlerinde her adayın çözebileceği kolaylıkta 4 yada 5 soru bulunuyor. 

Bu sınavlar hakkında uzmanların adaylara sert ve ciddi uyarıları var. Uzmanların ortak söyledikleri hiç bir teste yapamam diyerek yaklaşmayın cümlesidir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada; sınava girecek adaylar hiç bir soruya yapamam diyerek yaklaşmasınlar, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavının mantığını kavrasınlar, adayların her testten yapabilecekleri en az 4 yada 5 soru bulunuyor denildi. 

Uzmanların diğer bir uyarısı ise alanınız olmayan derslerin dahi testlerini çözün. Kendi alanınızın dışında ki testleri çözerseniz bu size ekstra puan katkısında bulunacaktır. Anlayacağınız bir soru bir sorudur şeklinde. 2016 Yüksek Öğretime Geçiş Sınavında baraj 150 puan olarak belirlendi. Sınavlardan sonra tercih yapma sayınız 24 olacaktır. 

Kamupersoneli.net