Askeri Personel

Milli Tank 'Koral' Göreve Başında

Türkiye’nin kendi imkanlarıyla geliştirdiği İlk milli tank olma ünvanına sahip ‘koral’ göreve başladı  Sınırda milli tank ile güvenlik.Detaylar haberimizde…

Ülkemizin ilk milli tankı olma ünvanına sahip Koral Suriye sınırında görev başına geçti.  Koral’ın özellikleri dudak uçuklatıyor. Koral Hedef saptırma yapabiliyor , düşman ucklarına karşı perdeleme yapabiliyor.

Aselsan’ın Göz Bebeği

Aselsan tarafından titizlikle geliştirilen milli tank koral , Suriye sınırında görevine başladı. Koral’ın özellikleri haberimizin başında da söylediğimiz gibi dudak uçaklatıyor elektronik harp silahı akıllı mühimmatları hedeflerinden saptırabiliyor ayrıca radar kiliti atabiliyor. Elektronik harp silahı koral düşman radarlarının yerini tespit edip kullanılmaz hale getirilme özelliğine sahip. Orta doğu çalkantılarının devam ettiği ve Suriye ve Irak’taki belirsizliklerin devam ettiği çok kritik bir dönemde görev başına gelen ‘KORAL’ Türkiye’nin sahip olduğu elektronik harp silahları içerisinde yüksek özellikleriyle en önemli silah konumuna geldi. Aselsan tarafından yapımı tamamlanan Koral’ın Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi Rusya hükümetinin dikkatinden kaçmamıştı.

Rusya’yı Tedirgin Eden Koral Görevde

Sınır ihlali yapan rus uçağının Türk jetleri tarafından indirilmesinin ardından Türkiye sınır bölgesine yakın bölgelere elektronik harp sistemleri yerleştirmeye başlamıştı. Türkiye ve Rusya‘nın sınır ihlali yapan uçağın düşürülmesinin ardından gerilimin artması sonucu Aselsan ‘Koral’ ‘ın yapımınave test aşamasına hız vermiş ve test aşaması bitmişti.  Koral’da iki unusur da bulunuyor bunlardan birisi ‘taarruz’ diğeri ‘destek’ . Destek sistemi düşman radarlarını tespit ediyor ve kullanılmaz hale getiriyor ve koordinatları belirliyor. Elektronik Taarruz Sistemi koordinatları belirlenen sisteme karşı atağa geçiyor. 

Kamupersoneli.net