Gündem

21 Hakim ve Savcının Aramaları Devam Ediyor

15 Temmuz darbe girişiminden sonra başlatılan Fetö/ PDY soruşturması dahilinde 135 hakim ve savcıdan 81 i tutuklandı 21 Savcının Aramaları Devam Ediyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı terör ve örgütlü suçlar soruşturma bürosu tarafında yapılan soruşturmada İstanbul Adalet Sarayı’nda ve Gaziosmanpaşa Adliyesi’nde Görev olan 135 Hakim ve savcı mahkemeye sevk edilmiş 135 hakim ve savcıdan 81 i tutuklanmıştı. 

Balyoz Davası ‘nda görevli olan Savcılardan Hüseyin Kaplan ve Ergenekon Davası’na Bakan Üye Hakimlerden Sedat Sami Haşlıoğlu nun da aralarında bulunduğu 21 hakim ve savcıların aranmalarının sürdürüldüğü belirtildi.

Tutuklanan Hakim ve savcıların işlediği düşünülen suçlar şu şekildi ; 

“Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs”

“Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya Türkiye Büyük Millet Meclisinin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs”,

“Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” bunlarda dahil olmak Fetö Ve Pdy  silahlı terör örgütüne üye olmak suçları işlediği belirtildi. 

Hakim ve Savcılar genel olarak ifadelerinde kullandığı söz ise “Darbeyle işimiz olmaz, darbeyi şiddetle kınıyoruz. Fetullah Gülen ile anılmak hakaret ve rencide edici” sözlerini kullandığı belirtildi.

Tutuklanan Hakim ilhan Karagöz ve 2 savcının odalarında yapılar incelemerler sonucunda 1 dolar ele geçirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir