24 Eylül 2020 Perşembe 10:39
Adalet Bakanlığı 3 Bin Zabıt Katibi Alımı Yapacak ! 3 Bin 900 Lira Maaş Verilecek

Geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanlığı kaynakları tarafından bilgi paylaşımı yapıldı ve bu bilgi paylaşımı kapsamında en az lise mezunu zabıt katibi alımı yapılacağı belirtildi. İlk etapta 10 bin kamu personeli alımı yapılacağı ve bu alımların farklı kadrolarda gerçekleştirileceği belirtilirken en fazla alımın İKM ve zabıt katibi kadrosu için olduğu ortaya çıktı. 

3 BİN ZABIT KATİBİ ALIMI YAPILMASI BEKLENİYOR

Adalet Bakanlığı bünyesine yapılacak 10 bin kamu personeli alımında en fazla alım yapılacak ikinci kadro ise zabıt katibi olacak. Zabıt katibi kadrosuna yapılacak personel alımında sayının 2 bin 500 ila 3 bin arasında olması beklenmektedir. Bu gelişmelerin ardından adaylar zabıt katibi ilanının bir an önce yayımlanmasını bekliyor. Bunun yanı sıra adaylar genel şartları da araştırıyor.

ARANMASI MUHTEMEL GENEL ŞARTLAR

İlan yayımlandığında başvuru yapacak olan adaylarda aranması muhtemel olan genel şartlar ise şöyle:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 

KPSS'den en az 70 almış olmak.

İlk defa atanacaklar için yapılacak sınavın son başvuru günü tarihinde 657 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesindeki yaş şartlarını taşımak ve merkezî sınavın (lisans, önlisans ve ortaöğretim mezunları için KPSS) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını bitirmemiş olmak,

ASKERLİK ŞARTI 

Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak, askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olmak, 
657 sayılı Kanunun 48/1-A/5 bendinde sayılan suçlardan mahkûm olmamak, 

657 sayılı Kanunun 53 üncü maddesi hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak, 

Kamu haklarından mahrum olmamak, 

Arşiv araştırması sonucu olumlu olmak. 

Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet önlisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ya da dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olmak. (Bu maddede sayılan öğretim kurumlarından mezun olanlardan daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)

 

EN AZ LİSE MEZUNU

Yukarıdaki şartların yanı sıra, en az lise veya dengi okul mezunu olup, daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemek veya en son başvuru tarihi itibarıyla Millî Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip olmak. (Örgün eğitim yoluyla verilen bilgisayar ya da daktilografi dersini başarıyla tamamladığını resmi olarak belgeleyenlerden daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.) 

İLANA BAŞVURU NE ZAMAN?

Adalet Bakanlığı zabıt katibi personel alım  ilanının Ekim ayının ilk haftasında yayımlanması bekleniyor. Bu bilgi kesin olmamakla birlikte Bakanlık tarafından personel alımı hakkında bir açıklama yapıldığında okuyucularımızı haberdar edeceğiz. 

ZABIT KATİBİ MAAŞLARI

Mahkeme salonlarında gerçekleşen davalarda, idari duruşmalarda ve diğer resmi kurumlarda yürütülen yasal işlemlerde kayda geçirilmesi gereken ifadelerin birebir kaleme alan ve bunları resmi evrak haline çeviren devlet memurlarıdır. Yani zabıt katipleri de (lisans mezunu) 3,927 TL maaş almaktadırlar.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.