Adalet Bakanlığı En Az Lise Mezunu 810 İcra Katibi Alımına Başvuracak Adaylar Dikkat !

Adalet Bakanlığı'nın en az lise mezun 810 icra katibi alımına başvuracak adaylar için geçtiğimiz yıllarda icra katipliği uygulama sınavında sorulan metinleri derledik. Detaylar haberimizde...

Adalet Personeli 02.01.2017, 13:35 02.02.2019, 14:27
Adalet Bakanlığı En Az Lise Mezunu 810 İcra Katibi Alımına Başvuracak Adaylar Dikkat !

Adalet Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde bir ilan yayınlayarak en az lise mezunu olmak şartıyla 810 icra katibi alımı yapacağını duyurdu. İlana başvuru yapan adaylar, başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından uygulamalı icra katipliği sınavına girecekler.

Adalet Bakanlığı 810 İcra Katibi alımı başvuruları 2 Ocak- 16 Ocak 2017 tarihleri arasında yapılacak.

810 icra katibi alım ilanına başvuran adayların girecekleri uygulama sınavında yardımcı olmak için geçtiğimiz yıllarda yapılan uygulama sınav metinlerini kamupersoneli.net olarak adaylar için derledik.

2016 yılında yapılan icra katipliği uygulama sınav metinleri şöyle:
İcra Müdür ve Yardımcıları ile İcra Kâtiplerinin Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliğinin “İcra kâtipliğine atama şartları” başlıklı 3/A maddesinin (i) bendi, “Uygulama sınavından en az bir hafta önce Bakanlık internet sitesinde ilan edilecek yazılı metinler arasından, sınav sırasında her bir grup için komisyon tarafından çekilecek kura sonucu belirlenen metinden daktilo veya bilgisayarla; verilen metne sadık kalınmak ve anlam bütünlüğü korunmak suretiyle, kelime ve cümle tekrarına yer vermeden ve yanlış yazılan kelime sayısı toplam yazılan kelime sayısının yüzde kırkından fazla olmayacak şekilde üç dakikada en az doksan kelime yazmak,” hükmünü amirdir.


Bu itibarla;
1- Adayların, uygulama sınavında yazacakları metinleri sınav komisyonu tarafından kura ile tespit edilerek kendilerine verilen metne sadık kalacak şekilde yazmaları gerekmektedir.
2- Verilen metinler, adaylara kolaylık sağlaması için sadeleştirilmiştir. Bu itibarla uygulama sınavı sırasında adaylar tarafından metin dışı kelime ilavesi yapılmamalıdır.
3- Metin içindeki (ile, ve, de, da gibi) bağlaçlar da bir kelime olarak kabul edilecektir.
4- Adayların metinlerde yer alan imla kurallarına (Büyük küçük harf, paragraf başı, nokta gibi) riayet etme zorunluluğu bulunmamaktadır.
5- Her hâlükârda, adayların yazmış olduğu metinlerdeki yanlış yazılan kelime sayısının aynı metinde yer alan toplam kelime sayısının yüzde kırkından fazla olması halinde, aday başarısız sayılacaktır."

 

Yorumlar (6)
zeliha 7 3 yıl önce
başvuru nasıl yapılıyor
hasan 3 yıl önce
f kavye mi q klavye mi kullanılacak
zzzz 3 yıl önce
Başvuru formunda ikisinden birini seçiyorsun zaten.
meltem 3 yıl önce
f klavye mı q klavyemı kullanılıyor?
kanmayın 3 yıl önce
bu illüzyona kanmayın. bugün gittim başvuru için atıyorum İstanbul yazarsak komisyonu. Ankara' ya gidemiyoruz. Sadece İstanbul için sınava giriyoruz.
Şulee 3 yıl önce
F ya da Q siz belirliyosunuz