25 Kasım 2017 Cumartesi 10:03
Adalet Bakanlığı Memur Alımı Yapmaya Devam Edecek

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı sunumda önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Gül'ün açıklamalarına göre Adalet Bakanlığı memur alımı yapmaya devam edecek.

Adalet Bakanlığı 2018 yılı bütçesi Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşüldü. Bütçe görüşmeleri sırasında Adalet Bakanı Abdulhamit Gül bir sunum gerçekleştirdi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül açıklamalarında Adalet Bakanlığından personel alımı bekleyen adayların yüzünü güldürecek haberler verdi.

"MEVZUATIMIZ NEREDEYSE TAMAMEN YENİLENMİŞTİR"

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı açıklamalarında personel alımının devam edeceğini bildirdi. Adalet Bakanı Gül yaptığı açıklamalarında "Bakanlığımız Yargı Reformu Stratejisiyle belirlenen temel hedefler ve öncelikler doğrultusunda mevzuat çalışmalarına devam etmektedir. Bu konuda yapmış olduğumuz ve sürdürdüğümüz bazı önemli çalışmalara değinmek istiyorum. Hükümet Programlarımızda gelişen sosyal, siyasal ve ekonomik yapımıza uymayan ve değişimin gerisinde kalan mevzuatın yenileneceği taahhüt edilmiştir. Zira hukuki metinler, yürürlüğe girdikleri zamanın sosyal, kültürel ve ekonomik ihtiyaçlarını yansıtırlar. Bu nedenle yapılan düzenlemeler zamanla değişen şartların gerisinde kalabilmektedir. Bundan hareketle, mevzuatımızın tüm yönleriyle gözden geçirilmesi, günün değişen ihtiyaçları yanında toplumu bulunduğu noktadan daha ileriye taşıyacak normların ihdası büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda, Anayasa değişiklikleri yanında başta temel kanunlarımız olmak üzere mevzuatımız neredeyse tamamen yenilenmiştir. ifadelerine yer verdi.

PERSONEL ALIMLARI DEVAM EDECEK

Bunun yanı sıra personel alımı hakkında adayların yüzünü güldüren Adalet Bakanı Abdulhamit Gül söz konusu açıklamalarında "Mevzuat değişiklikleri kapsamında yargı reformu paketleri ile yargı organlarına gelen iş yükünün azaltılması, hakim, Cumhuriyet savcısı ve personel sayısının artırılması, icra ve iflas işlemlerinin basit, hızlı ve güvenilir şekilde yürütülmesi ve insan hakları ihlallerinin ortadan kaldırılmasına yönelik birçok yenilik getirilmiştir. Temel kanunlardan olan Türk Ceza Kanunu ile başlayan değişim süreci Ceza Muhakemesi Kanunu, Türk Borçlar Kanunu, Türk Ticaret Kanunu ve Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile devam etmiştir. Ayrıca Kabahatler Kanunu, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun, Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurulları Kanunu, Çocuk Koruma Kanunu, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu, Bilirkişilik Kanunu ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gibi birçok düzenleme ile önemli yenilikler getirilmiştir. Bu çalışmalarla yeni kurum ve uygulamalar sistemimize dahil olmuştur. Bu uygulamalar, bireysel mağduriyetlerin önlenmesini ve demokrasimizin daha da derinleşmesini sağlamıştır. Kısa süre önce de bazı önemli mevzuat değişikliklerini gerçekleştirmiş bulunmaktayız." ifadelerini kullandı. 

Konu ile ilgili olarak Adalet Bakanı Abdulhamit Gül açıklamalarının devamında "Yalnızca hakim-savcı sayımız değil yardımcı personel sayımızın da ihtiyaç duyulan seviyeye gelmesinin daha güçlü bir yargı teşkilatı için gerekliliği şüphesizdir. Adliyelerde ve ilgili birimlerde görev yapan personel sayımız 2002 yılında 26 bin 274 iken, bu sayı bugün itibariyle 57 bin 724 olmuştur. 2002 yılına oranla personel sayısındaki artış yüzde 120'dir. 16 Kasım 2017 itibariyle tüm adalet teşkilatında OHAL Kanun Hükmünde Kararnameleri kapsamında, ihraç edilen personel sayısı 5.920'dir. Önümüzdeki süreçte personel ihtiyacımızın giderilmesi yönündeki çalışmalara devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

"SORUNLAR GİDERİLMİŞTİR"

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda Ceza mahkemeleri, şikayetler ve iş mahkemeleri hakkında da açıklamalar yaptı. Konu ile ilgili olarak Adalet Bakanı Abdulhamit Gül şu açıklamalarda bulundu:

"Ceza Muhakemesi Kanununun 158'inci maddesinde gerçekleştirdiğimiz değişiklikle soyut ihbar ve şikayetler için soruşturma öncesi bir ön değerlendirme mekanizması oluşturulmuştur. Gündemimizde olan önemli konulardan biri de iş uyuşmazlıklarıdır. Bu uyuşmazlıkların çözümünün uzaması, bir yandan işçilerimizi diğer yandan işverenleri olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle iş uyuşmazlıklarının çözümünün çabuk ve etkili biçimde yerine getirilmesi önem taşımaktadır. Bundan hareketle 12 Ekim 2017 tarihinde TBMM Genel Kurulunda kabul edilen 7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu ile hukuk sistemimizde önemli değişiklikler yapılmıştır. Bu değişikliklerle bazı iş uyuşmazlıklarında arabuluculuk dava şartı haline getirilmiştir. Geçtiğimiz süreçte ayrıca bölge adliye ve bölge idare mahkemelerinin işleyişinde ortaya çıkan sorunların giderilmesi amacıyla da bazı kanunlarda değişiklik yapılmıştır. 20 Temmuz 2017 tarihli ve 7035 sayılı Kanunla uygulamada kanun yoluna başvuru hususunda yaşanan sorunlar giderilmiştir."

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Son Güncelleme: 25.11.2017 10:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
burcın 2017-11-25 13:09:58

acıklama yok kım ne alınacak nezaman?

Avatar
fatoş 2017-11-28 18:50:32

sayın bakanım görevini layıkıyla yapan bir bakan inşAllah icra katibi ve zabıt katibi alımı devam eder bekliyoruz