Bakan Gül Açıkladı: Avukatlık Mesleğine Girmeden Önce Sınav Yapılacak

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül hukuk mesleğine ilişkin çeşitli açıklamalarda bulundu. Bakan Gül hukuk mesleğine girmeden devlet tarafından bir sınav yapılması konusunda fikirler alınacağını belirtti. Bakan Gül bu konu hakkında bir karar vermek istediklerini belirtti.

Adalet Personeli 29.11.2018, 13:37
Bakan Gül Açıkladı: Avukatlık Mesleğine Girmeden Önce Sınav Yapılacak

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül Ankara Hakimevi'nde gerçekleştirilen Yargı Reformu Stratejisi Toplantısına katıldı ve hukuk mesleği hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu. Bakan Gül2ün açıklamaları ise şöyle oldu:

Adalet Bakanı Gül, "Adaletin kapısına gelen herkes, hakkına erişeceğinden emin olmalıdır. Bu kapıyı çalan herkes, saygın bir muameleye tabi tutulmalıdır ve her bir vatandaşımız, evine dönerken bu kapıdan asgari bir memnuniyetle ayrılmalıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Yargı mensuplarının, hukukçuların yetiştirilme ve eğitim süreçlerine de değinen Gül, üniversite eğitiminden başlayarak meslek öncesi ve meslek içi eğitimlerinin reforme edilmesinin acil bir ihtiyaç olduğunu vurguladı.

MESLEĞE GİRMEDEN ÖNCE SINAV YAPILACAK

Gül, hukuk mesleğine girmeden önce bir devlet sınavının yapılması konusunda da toplantı kapsamında fikirler alınacağını ve bu konuda karar vermek istediklerini dile getirdi.

"Hukuk ve yargılama güvenliğine halel getirmeden adli süreçlerin hızlanması, vatandaşımızın hakkına gecikmeden, iş işten geçmeden ulaşması en önemli hassasiyetimizdir." diyen Adalet Bakanı Gül, bu konuda çeşitli adımlar atıldığını anlattı.

"Yargıda Hedef Süre" uygulamasının başladığını anımsatan Gül, uygulama kapsamında 1 Ocak'tan itibaren dava ve soruşturmalar için belirlenen sürelerin taraflara bildirileceğini ifade etti.

Yorumlar (0)