Dışişleri Bakanlığı Duyurdu! AİHM'de Görev Alacak Hakim Adayı Başvuruları Alınacak!

Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni bir duyuruya göre Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamına göre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde (AİHM) görev yapacak hakim adayı başvurularının alınacağı açıklandı.

Dışişleri Bakanlığı Duyurdu! AİHM'de Görev Alacak Hakim Adayı Başvuruları Alınacak!

Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan duyuru kapsamında AİHM'de Türkiye adına görevlendirmek adına hakim adaylarının başvurularının alınacağı açıklandı.

BAŞVURU TARİHLERİ

Yayımlanan duyuru kapsamında başvurular 10 Ekim 2018 tarihinde başlayacak ve 24 Ekim 2018 tarihleri arasında Adalet Bakanlığına gerçekleştirilecek.

BAŞVURU ŞARTLARI

Yayımlanan duyuruya göre başvuru şartları şöyle;

Türk vatandaşı olmak talep ediliyor, Yüksek ahlaki karaktere sahip olunması gerekiyor.

Aday listesinde yer alan Avrupa Konseyi AİHM Hâkim Adayları Danışma Paneline bildirileceği en son tarih olan 12 Kasım 2018 tarihi itibari ile 35 yaşını doldurmuş olmak ve 60 yaşından gün almamış olmak talep ediliyor.

AİHM'nin resmi dillerinden olan Fransızca veya İngilizce dillerinden birini akıcı olarak kullanabildiğini belgelemek şart arasında yer alıyor.

Ayrıca diğerlerini ise en az orta düzeyde bilmek talep edilmekte.

Hukuk fakültesinden mezun olunması veya hukuk bilgisi programlarında yeterince yer alan siyasal bilgiler ile iktisadi ve idari bilimler fakültelerinde dört yıllık yüksek öğrenim yapmış veya bunlara denkliği kabul edilen yabancı öğretim kurumlarından mezun olmak isteniyor.

Türk hukuk sistemi ve uluslararası kamu hukuku bilgisine sahip olmak gerekiyor.

Herhangi bir mahkumiyet bulunmaması talep ediliyor.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2019, 21:47
YORUM EKLE