HSK'nın En Kapsamlı Kararnamesi 3 Bin Hakim ve Savcıyı Kapsayacak!

Hâkimler ve Savcılar Kurulu 1. dairesi tarafından son dönemlerin en kapsamlı kararnamesi bu hafta açıklanacak. Bununla beraber yaklaşık olarak 3 bin hakim ve savcıyı kapsayacak olan kararname ile beraber çok sayıda atama yapılacak. İşte konuyla alakalı olarak merak edilen tüm detaylar sitemizde...

Adalet Personeli 23.07.2018, 11:16
HSK'nın En Kapsamlı Kararnamesi 3 Bin Hakim ve Savcıyı Kapsayacak!

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 1. Dairesi tarafından yaklaşık olarak 3 bin hakim ve savcıyı kapsayacağı ifade edilen yaz kararnamesi bu hafta içerisinde açıklanacak.

Kararnamenin son dönemler içerisinde en kapsamlı kararname olacağı belirtilirken çok sayıda il ve ilçe adliyesinde görevli hakim ve savcıların yerlerinin değiştirileceği konuşulan kararname ile 3 bin civarında yargı mensubunu kapsayacağına yer veriliyor.

Kararname ile beraber çok sayıda il başsavcısının değiştirileceğine yer verildi. Geçtiğimiz hafta Yargıtay ve Danıştay’a seçilen isimlerin yerine de görevlendirmelere yer verilecek.

Yargıtay'a ataması gerçekleştirilen 6 il ve ilçe başsavcısının yerine yeni başsavcıların belirleneceği ifade edilirken bunların arasında ise FETÖ soruşturmalarının yürütüldüğü merkezlerden biri olan İzmir başsavcılığı bulunmakta.

Yargıtay üyesi olan eski Şanlıurfa Başsavcısı Sadi Doğan, eski Kastamonu Başsavcısı Bülent Kantarcı, eski Malatya Başsavcısı Orhan Usta, eski Ankara Batı Adliyesi Başsavcısı Ergün Şahin ve eski Küçükçekmece Başsavcısı Ali Doğan'ın yerine yeni başsavcı görevlendirilecek.

Ayrıca bu kararname ile beraber FETÖ soruşturmalarının devam ettiği bazı terör suçları soruşturma bürolarına savcı, bazı mahkemelerde de hakim tavsiyesi yapılacağına yer verildi. Kritik mahkemelerde ağır ceza mahkemesi başkanı ve üye hakim atamaları yapılacak.

Diğer yandan bunların arasında KPSS davalarının devam ettiği Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Koza-İpek ve Kara Harp Okulu yargılamalarını yapan Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesi, yine darbe davalarına bakan Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesi ile kritik FETÖ davalarının bulunduğu İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesinin de bulunduğu belirtildi.

15 Temmuz Darbe girişiminden sonra faaliyet geçen, kamuoyunda istinaf olarak bilinen Bölge Adliye Mahkemeleri ve Bölge İdare Mahkemeleri Mahkemeleri'nde değişiklikler yapılacağı ifade ediliyor.

HSK'nın Yargıtay'a üye seçilen istinaf başkan ve üyelerinin yerlerine yapacakları görevlendirmelerin yanı sıra bu mahkemeler de de değişikler yapılacağına kesin gözüyle bakılırken ilk aşama da 7 ilde kurulmasına karar verilen Bölge İdare Mahkemeleri sayısı daha sonra 9'a yükseltildi.

Bu yapılan düzenleme ile FETÖ ve darbe davaları başta olmakla pek çok davada dosyaların incelemelerinin yapılabilmesi adına Sakarya ve Konya Bölge Adliye Mahkemesi'nin faaliyete geçirilmesi kararlaştırıldığına yer verildiği duyuruldu.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)