06 Aralık 2016 Salı 11:46
İnfaz Koruma Memuru (İKM) alım ilanına ,Uzman erbaşların başvurma şartları belli oldu

 Resmi Gazete' de yayımlanan 676 sayılı KHK çerçevesinde, geçici bir düzenleme bulunuyor. Bu düzenleme kapsamında, 20 Ekim 2016 tarihine kadar sözleşmelerini kendi istekleri çerçevesinde feshetmiş kişiler, sözleşmeli olarak infaz koruma memuru pozisyonunda görev alabilecekler. Ayrıca Adalet Bakanı Bekir Bozdağ geçtiğimiz haftalarda yaptığı bir açıklamasında 2 yıl görev süresini doldurduktan sonra istifa eden uzman çavuşların İnfaz Koruma Memuru olabileceğini belirtmişti.

İKM Alımına Hangi Uzman Erbaşlar Başvurabilir?

*En az iki yıl süreyle uzman erbaş statüsünde çalıştıktan sonra 20/10/2016 tarihine kadar kendi istekleriyle sözleşmelerini feshetmiş olup, sözlü sınavın son başvuru tarihi itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olanlardan, yaş ve merkezi sınav şartı hariç İnfaz ve Koruma Memuru olarak istihdam edilebilmek için öngörülen şartları taşıyanlar, 30/6/2017 tarihine kadar Bakanlıkça ya da Bakanlıkça belirlenecek adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonlarınca yapılacak sözlü sınav sonuçlarına göre 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası uyarınca İnfaz ve Koruma Memuru unvanlı vize edilmiş pozisyonlarda sözleşmeli personel olarak istihdam edilebilirler.
 

*Bu madde kapsamında belirlenen pozisyonlar ilgili sınav birimince başvuru süresinin bitiminden en az on beş gün önce olmak üzere Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ve Devlet Personel Başkanlığı resmi internet sitesinde ilan edilir.
 

*Adaylar sözlü sınava, ilan edilecek başvuru formunu doldurup, öğrenim belgesi, uzman erbaş olarak çalıştığını gösterir hizmet belgesiyle birlikte en son başvuru günü mesai bitimine kadar sınav birimine veya mahalli cumhuriyet başsavcılıklarına başvururlar.
 

*Adaylar sadece bir adalet komisyonuna başvurabilirler. Adayın birden fazla adalet komisyonuna başvurması durumunda tüm başvuruları geçersiz sayılır.
 

*Başvurusu kabul edilen tüm adaylar boy kilo ölçümüne alınır. Başvurusu kabul edilen adayların boy ve kilo ölçme işlemleri sınavı yapacak adalet komisyonu tarafından yapılarak sözlü sınava katılmaya hak kazananlar ilan edilir.
 

*Sözlü sınavda başarılı sayılmak için yüz tam puan üzerinden en az yetmiş puan almak gerekir. Sözlü sınavda başarılı bulunanlar en yüksek puandan başlamak üzere sözlü sınav puanlarına göre sıralanır ve ilan edilirler. Bu sıralama sonucunda ilanda belirtilen pozisyon sayısı kadar asıl ve yeterli sayıda yedek aday belirlenir.
 

*30/6/2017 tarihine kadar boş kalan ya da boşalan pozisyonlara yedek adaylar arasından yerleştirme yapılabilir. Aynı komisyon içerisinde yedek aday listesinde yerleştirilebilecek aday bulunmaması halinde diğer adalet komisyonları içerisinde yedek olarak bulunan istekliler arasından bir defaya mahsus olmak üzere merkezi kura usulüyle yerleştirme yapılabilir. Herhangi bir komisyon tarafından başarılı bulunan ancak sözleşme imzalama işlemlerinden feragat edenler ve sözleşme imzaladığı halde göreve başlamayanlar ile herhangi bir sebeple görevinden ayrılanlar merkezi yedek yerleştirme kurasına katılamazlar.
 

*Sınavı yapacak adalet komisyonları, sınava başvuru, başvuru formu, merkezi kura ve sınava ilişkin diğer hususlar sınav ilanı ile belirlenir.
 

*Sözlü sınav konuları, sözlü sınavın usul ve esasları ile bu maddede hüküm bulunmayan hallerde bu Yönetmeliğin, 2992 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesiyle çelişmeyen hükümleri uygulanır.”
 


Son Güncelleme: 01.02.2019 18:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fbbbb 2016-12-07 23:08:50

Sen günlerce gecelerce calis kpss ye sonra devlete hizmet etmek istemeyen istifa eden insanlar sınavsız senin bütün emeğini calsin..Aylardır tüm gencler bu haberi beklerken bir hayal kırıklığı daha bir hüsran daha.Artik gençlerde yaşama sevinci bile birakmadiniz.Yazıklar olsun.

Avatar
Asadasadas 2016-12-10 12:58:56

Senelerce özel sektörde çalıştıktan sonra onlisans mezunu oldum bi umut KPSS ye sarıldım ama durum vaziyet hiç iç açıcı değil hangi duyuruyu tiklasam uzman erbaşlar yazıyor diğerine tıklıyorum yaş sınırı koyulmuş biz ne iş yapıcaz bu memlekette bostan korkulugumuyuz Allah aşkına şu kriterleri hangi akla hizmet koyuyorlar o yaş sınırının dışında kalanlar ne yapıcak intihar mı edicek ne yapıcak biri çıksın açıklama yapsın.

Avatar
Ali KILLI 2017-02-01 11:33:56

Çok okuyan insan var hatta ve hatta askere gitmemek için. Sinavalara çok calistiysan uzman erbaş larda senelerce dogunun daglarinda savaşti.Canini verdi.bu uygulama için develtimize teşekkür ederim