Adalet Bakanlığı 3800 Hakim ve Savcı Alımı Yapacak

2017 yılı bütçe görüşmelerinde sunum yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Adalet Bakanlığı bünyesinde 3 bin 800 hakim ve savcı alımı yapılacağını açıkladı. Detaylar...

Adalet Bakanlığı 3800 Hakim ve Savcı Alımı Yapacak
2017 yılı bütçe görüşmelerinde sunum yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ülkede yaşanan darbe girişimi olaylarına değindi. FETÖ soruşturmaları kapsamında görevden ihraçlar olduğunu, hakim savcı sayısını arttırarak adalet hizmetlerinin hızlanmasına katkı verdiklerini, 2008'den bu yana hakim/savcı sayısında %68 artış olduğunu söyledi.

Hakim ve savcı sayısının arttırılması konusunda Bakan Bozdağ: "Bugün itibariyle yargı mensubumuz 15 bin 718'e çıkarılmıştır. İhraç edilen 3 bin 659 kişi düşüldükten sonra kalan rakamdır bu. 2002'den bu yana hakim ve savcı sayımızda yüzde 68 oranında artış sağlanmıştır.

2016 yılında 3 bin 542 adli yargı hakim ve savcı adayı ile bin 68 idari yargı hakim ve savcı adayı olmak üzere toplam 4 bin 610 adayın da mesleğe kabulleri yapılmıştır. 24 Aralık 2016 tarihinde de 2 bin adli yargı hakim ve savcı adayı, 200 idari yargı hakim adayı, bin 500 avukatlık mesleğinden geçen hakim ve savcı adayı, 100 avukatlık mesleğinden geçen idari yargı hakim adayı olmak üzere toplam 3 bin 800 hakim ve savcı adayının alımına ilişkin sınav yapılacaktır. Bu sınavdan sonra da bunların stajları ve mesleğe kabulleri devam edecektir.

Meslekten uzaklaştırılanlar nedeniyle yargıda bir boşluk oluşmayacağına, vatandaşımızın işlerinin aksamayacağına ve bu konuda her türlü tedbirin alındığına vurgu yapmak istiyorum. Bir daha herhangi bir sıkıntı oluşmasına izin verilmeyecektir."

Kamupersoneli.net|ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2016, 15:31
YORUM EKLE