Alexa

Adalet Bakanlığı Lise Mezunu 1583 Zabıt Katibi Alım Süreci ( Başvuru Aşaması, Sınav Konuları, Atama)

Adalet Bakanlığı lise mezunu zabıt katibi alımı için başvuru süreci , sınav konuları, atama ve çok daha fazlası kamu haberlerinin merkezinde...

Adalet Bakanlığı Lise Mezunu 1583 Zabıt Katibi Alım Süreci ( Başvuru Aşaması, Sınav Konuları, Atama)

Adalet Bakanlığı lise mezunu zabıt katibi alımı için başvuru süreci , sınav konuları, atama ve çok daha fazlası kamu haberlerinin merkezinde...

26 Ağustos 2016 Cuma 10:57
Adalet Bakanlığı Lise Mezunu 1583 Zabıt Katibi Alım Süreci ( Başvuru Aşaması, Sınav Konuları, Atama)

Adalet Bakanlığı'nın 1560'ı Sözleşmeli , 23 'ü Kadrolu olmak üzere 1583 Zabıt Katibi alımı için başvuru süreci devam ediyor. Kısa zaman önce başlayan sınav başvuruları için adayların yoğun ilgi gösterildiği öğrenilirken, başvuruda bulunmak isteyen adaylardan süreç hakkında bilgilendirme yapar mısınız? şeklinde sorular alıyoruz.  Peki Adalet Bakanlığı'nın Zabıt Katibi Alımı için başvuruda bulunmak isteyen adayların hangi şartlara haiz olması gerekiyor?  Bir kere Adalet Bakanlığı tarafından paylaşılan ilanda yer alan genel şartların tamamına sahip olmak gerekiyor.

BAŞVURU GENEL ŞARTLARI

Genel Şartları Hatırlayacak olursak ; 

a) Türk vatandaşı olmak,

b) İlk defa atanacaklar için yapılacak sınavın son başvuru günü olan 29 Ağustos 2016 tarihinde 657 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesindeki yaş şartlarını taşımak ve merkezî sınavın (lisans mezunları içinKPSS-2016, önlisans ve ortaöğretim mezunları için KPSS-2014) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibariyle 35 yaşını bitirmemiş olmak, (lisans mezunları için 1 Ocak 1981, önlisans ve ortaöğretim mezunları için 1 Ocak 1979 ve sonrası doğumlu olanlar)

c) Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak, askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

d) 657 sayılı Kanunun değişik 48/1-A/5 bendinde sayılan suçlardan mahkûm olmamak,

e) 657 sayılı Kanunun 53 üncü maddesi hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı

yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak,

f) Kamu haklarından mahrum olmamak,

g) Arşiv araştırması sonucu olumlu olmak.

İlgili alımlara başvuruda bulunmak isteyen zabıt katibi adayların aşağıdaki özel şartları yerine getirmesi gerekiyor ; 

a) Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet önlisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ya da dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olmak. (Bu maddede sayılan öğretim kurumlarından mezun olanlardan daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)

b) Yukarıda sayılanlar dışında, en az lise veya dengi okul mezunu olup, daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemek veya en son başvuru tarihi itibariyle Millî Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip olmak. (Örgün eğitim yoluyla verilen bilgisayar ya da daktilografi dersini başarıyla tamamladığını resmi olarak belgeleyenlerden daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)

c) Uygulama sınavından en az bir hafta önce Bakanlık internet sitesinde ilan edilecek yazılı metinler arasından, sınav sırasında her bir grup için komisyon tarafından çekilecek kura sonucu belirlenen ve adaylara yazılı olarak verilen bir metinden daktilo veya bilgisayar ile üç dakikada yanlışsız en az doksan kelime yazmak, (Bu şartın varlığı ilgili adalet komisyonlarınca yapılacak uygulama ile tespit edilecek olup, vuruş hesabı yapılmadan üç dakikada yanlışsız olarak en az doksan kelime yazamayan adaylar sözlü sınava alınmayacaklardır.)

Adayların uygulama sınavında yanlışsız olarak en az doksan kelime yazıp yazmadıkları tespit edilirken; verilen metne sadık kalınıp kalınmadığına, yanlış yazılan kelime sayısı ile yazı içerisindeki kelime ve cümle tekrarları nedeniyle metnin anlam bütünlüğünün bozulup bozulmadığına dikkat edilir. Bu işlem yapılırken yanlış yazılan kelime sayısının toplam yazılan kelime sayısına oranının yüzde kırktan fazla olması halinde yazılan metnin anlam bütünlüğü şartını taşımadığı kabul edilir.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELERE GÖZ ATMAK İÇİN TIKLAYINIZ

UYGULAMALI SINAVA KATILMAYA HAK KAZANAN ADAYLAR 26 EYLÜL'DE İLAN EDİLECEK

Adaylardan, merkezi sınavda aldıkları puana göre en yüksek puandan başlayarak her bir komisyon için ilan edilen kadro/pozisyon sayısının 20 katı kadarı, uygulamalı sınava girmeye hak kazanacaktır. Buna göre yapılan sıralamada son sıradakilerle aynı puana sahip olanlar da uygulamalı sınava girebilecektir. Uygulamalı sınava girmeye hak kazananlar en geç 26 Eylül 2016 Pazartesi günü ilgili komisyonlarda ve varsa ilgili komisyon internet sitelerinde yayınlanacak olup, ayrıca yazılı bildirim yapılmayacaktır. Sınava katılma hakkını elde edemeyen başvuru sahiplerine herhangi bir bildirimde bulunulmayacaktır.

UYGULAMA SINAVI 1 EKİM 2016 TARİHİNDE

01 Ekim 2016 Cumartesi günü saat 09:00’da, adayların daktilo veya bilgisayar ile vuruş hesabı yapılmadan üç dakikada yanlışsız olarak en az doksan kelime yazıp yazamadıklarının tespiti için uygulamalı sınav yapılacaktır. Belirtilen günde uygulamalı sınavın bitirilememesi halinde takip eden günlerde sınava devam edilecektir.


MÜLAKAT KONULARI
 
a) İlgilinin atanacağı kadronun gerektirdiği mesleki bilgi (40 puan),
b) Atatürk ilkeleri ve inkılâp tarihi (20 puan),
c) Genel kültür (20 puan),
d) Bir konuyu kavrama ve ifade yeteneği (20 puan),
konularından oluşmaktadır.
-Adayın sözlü sınavda başarılı sayılabilmesi için 100 tam puan üzerinden en az 70 puan alması gerekecektir.

SÖZLEŞMELİ ZABIT KATİBİ ALIMI YAPACAK YERLER İÇİN TIKLAYINIZ

KADROLU ZABIT KATİBİ ALIMI YAPACAK YERLER İÇİN TIKLAYINIZ

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA


>2018 KPSS'DE KAZANDIRAN SORULAR İÇİN TIKLAYINIZ!
Son Güncelleme: 28.01.2017 16:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet aslan 2016-08-26 17:06:27

Kpss şartı 70 ve üzeri olanmış olması gerekmekte niye onu beyan etmiyorsunuz milleti umutlandırıyorsunuz

Avatar
Ayhan 2016-08-28 02:23:24

F klavye olmas şartı varmı ?

Avatar
türk 2016-08-28 12:02:16

üniversite mezunları ne olacak. keşke üniversite okumasaydık.

Avatar
cumali 2016-08-28 13:55:18

Lisans mezunları kpss 70 barajı kaldırılsın 70 puan altı alanlar surunsunmu mu çok yazık hepimizinde hayalleri var

Avatar
Kader 2016-08-29 00:22:08

60 a kadar düsse keske

Avatar
huseyin taş 2016-08-29 12:06:32

72 puan aldım 2014 kpss den ne yapabilirim bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi yaş 30

Avatar
Ekrem 2016-08-31 18:44:01

Biz her kademede görev yapmaya hazırız ancak KPSS puan i mz yetmiyor düşünülsün

Avatar
mertt 2016-09-04 14:04:21

yaw basvuru nasıl yapılıyor bulamadım kardeşlerim numaram yardımcı olurmusnz lütfenn

banner562