YÖK Duyurdu: 5 Üniversite İçin Rektör Adaylığı Başvuru İlanı Yayımlandı

Yükseköğretim Kurulu'nun resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan duyuruya göre 5 üniversite için rektör atamasının yapılacağı ifade edilirken başvuru şartlarına haiz olunması gerektiği ifade edildi. Peki başvurular nereden yapılacak? İşte detaylar...

Akademik Personel Alım İlanları 07.05.2018, 11:40 12.02.2019, 16:54
YÖK Duyurdu: 5 Üniversite İçin Rektör Adaylığı Başvuru İlanı Yayımlandı

Yükseköğretim Kurulu'nun web adresi üzerinden yeni bir ilan yayımlandı. Söz konusu yayımlanan ilana göre 5 üniversite için rektör atamasın gerçekleştirileceği belirtildi.

YÖK tarafından yayımlanan duyuruda ise;

"18.06.2008 tarihli ve 5772 sayılı Kanunla değiştirilen 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile değişik 13. maddesinin (a) fıkrası hükümlerine göre "Eskişehir Osmangazi Üniversitesi", "Gebze Teknik Üniversitesi", "Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi", "Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi" ve "Sakarya Üniversitesi"ne rektör ataması yapılacaktır." ifadelerine yer verildi.

BAŞVURULAR NE ZAMAN YAPILACAK?

Yayımlanan ilana göre başvurular 7 Mayıs 2018 tarihinde (bugün) başladı ve 18 Mayıs 2018 tarihinde Cuma gününde sona erecek. Başvuruların Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına yapılacağı ifade edildi.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Söz konusu YÖK tarafından yayımlanan ilanda başvuru şartları ise;

"Profesör olarak en az üç yıl görev yapmış olmak, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nu hükümlerine göre devlet memuru olarak istihdam edilebilmek için engel bir hali bulunmamak, Rektör olarak atama işleminin ikmal edildiği tarih itibarıyla 67 yaşını tamamlamamış olmak" şartlarına yer verildi.

BAŞVURU DETAYLARI

YÖK tarafından yayımlanan başvuru detaylarında ise;

"Rektörlük için aday adayı başvurusunda bulunmak isteyen öğretim üyelerinin, üçüncü fıkrada belirtilen şartları taşıması halinde, herhangi bir Devlet veya Vakıf üniversitelerinde kadrolu veya sözleşmeli olarak görev yapmaları şart değildir. Başvuru dilekçesi ile birlikte ekte sunulan formata uygun olarak aday adayının akademik özgeçmişi ve yayın listesi yer almalıdır. Adaylar sadece 1 (bir) üniversitenin rektörlüğü için başvurabilirler.

Not: Başvurular bizzat veya posta ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına yapılabileceği gibi, " rektoraday@yok.gov.tr" adresine elektronik posta yoluyla da yapılabilir." ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)