05 Ağustos 2018 Pazar 15:58
YÖK Duyurdu: Üniversitelerdeki İhraçlar Hakkında Önemli Düzenleme

YÖK'ün resmi web adresi üzerinden bir duyuru yayımlanarak üniversitelerdeki ihraçlar hakkında bir düzenlemenin yapıldığı ve genelgenin yayımlandığı ifade edildi. 

YÖK tarafından yayımlanan bu genelgenin detaylarını kamupersoneli.net olarak okuyucularımızla paylaşıyoruz...

GENELGENİN DETAYLARI

YÖK tarafından yapılan yazılı açıklamada 31 Temmuz 2018'de Resmi Gazete'de yayımlanan 7145 sayılı Kanun çerçevesinde çalışmaların yapıldığı ifade edildi. Bu bağlamda üniversiteler tarafından gönderilecek kamu görevinden çıkarma teklifleri ile ilgili usul ve esasların belirlendiği ifade edildi. Bu konu hakkında yayımlanan genelge üniversitelere gönderildi.

Genelgeye göre kamu görevinden çıkarma teklifine esas teşkil edecek olan dosya, üniversite rektörlüğünce görevlendirilecek bir komisyon tarafından hazırlanacak. Ayrıca komisyon teşkilinde, komisyon üyelerinin, hakkında çıkarma teklifinde bulunulan şahısla geçmişte herhangi bir husumete konu ilişkilerinin olmaması, haklarında daha önce herhangi bir disiplin cezası verilmemiş olması, idari tecrübesi olanlara öncelik verilmesi ve hakkında inceleme yapılan akademik personelden daha üst veya denk unvana sahip olmaları gibi hususlar gözönüne alınacak.

Ayrıca genelgede Kamu görevinden çıkarma teklifine esas teşkil edecek dosyanın hazırlanmasında 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 53/A maddesindeki usule ilişkin hükümlerin esas alınacağı belirtilirken çıkarma teklifinin hukuki nitelikte somut bilgi, belge ve bulgu ile temellendirilmesi gerektiği vurgulandı.

Bunun yanı sıra dosyada yer alan bilgi, belge ve bulgu ile ilgili olarak hakkında dosya tanzim edilene gerekli açıklamaları yapması ve kendisini savunabilmesi için 7 günden az olmamak üzere makul bir süre verilmesi, savunma hakkının tam ve eksiksiz olarak kullandırılması gerektiği belirtildi ve hakkında dosya tanzim edilenin savunmasının ilgili komisyon tarafından kabul görmemesi halinde bunun komisyon raporunda gerekçelendirilmesi ve komisyon görüşünün oluşmasında istinat edilen delillerin zikredilmesine özen gösterilmesi istendi. 

Üniversitelere gönderilen genelgede çıkarma teklifine esas komisyon raporunun mutlaka Üniversite Yönetim Kurulunda görüşülerek karara bağlanacağı belirtilirken Rektörün ilgili personelin çıkarılması yönündeki kanaatinin teklife esas olmak üzere "açıkça" belirtilmesi ve teklife esas dosyanın bir dizi pusulasına bağlanarak YÖK'e gönderilmesi istendi.

Son Güncelleme: 30.01.2019 23:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.