YÖK, 'ByLock' Kullandığı Tespit Edilen 910 Akademisyeni Görevden Alacak

MİT tarafından yapılan incelemelerde, 122 bin kişinin ByLock kullanıcısı olduğu ve aralarında 910 akademik personelinde bulunduğu tespit edildi.

Akademik Personel 06.03.2017, 11:15 06.03.2017, 11:36
YÖK, 'ByLock' Kullandığı Tespit Edilen 910 Akademisyeni Görevden Alacak

FETÖ soruşturmaları kapsamında, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün ardından üniversitelerde, MİT tarafından yapılan incelemelerde 910 akademik personelin ByLock kullandığı öne sürüldü. Bu kişilerin aktif olarak ByLock programını kullandıklarının tespit edildi. YÖK’e bu kişilerin listelerinin gönderildiği aktarıldı. YÖK tarafından yapılan işlemlerle bu kişilerin üniversite ile ilişiklerinin kesileceği öne sürüldü.

Vatan'ın haberine göre, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün ardından, kamuda görevli olan FETÖ üyeleri hakkında kapsamlı bir soruşturma başlatıldı. Bu soruşturmaların merkezinde ise kamuya personel alımında önemli bir yere sahip olan ÖSYM ve kamuya personel sağlayan sınavlar incelenmeye başlandı. Son olarak geçen Aralık ayında ÖSYM’nin kozmik odası olarak bilinen ‘Soru Hazırlama ve Geliştirme Daire Başkanlığı’nda aralamalar yapıldı.

Yapılan incelemelerde 2008 yılından başlayarak UDS (Uluslararası Dil Sınavı), KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı), ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) araştırıldı. Bu incelemeler sırasında yaklaşık 400 bin kamu personelinin FETÖ ile bağlantısı olabileceği görüldü. En çarpıcı sonuçlar ise üniversitelerde tespit edildi.

ALES sonuçları incelendiğinde binlerce kişinin kopya çektiği tesit edildi. Üniversitelere personel alınımında kriter olan ALES'in 2008-2009 yıllarındaki sonuçları örnek gösterildi. 2008’de yaklaşık 317 bin kişi ALES’e girdi, 11 bin 930 birinci çıktı. 2009’da ise yaklaşık 375 bin kişi girdi, 20 bin 290 kişi birinci oldu. Bu durum hayatın olağan akışına ters olarak görüldü. Çünkü bu sınavda en fazla 3 hata yapan bile dereceye giremezken iki sınavda toplam 32 bin 320 birinci çıktı. Bu olağan dışı durum 2016 sonuçları ile karşılaştırıldığında daha net ortaya çıktı. 2016 sonuçlarına göre 332 bin adayın girdiği sınavda en fazla iki soru yanlış yapan sayısı bile 140. Aradaki fark soruların çalındığı sonucunu ortaya koydu.

Savcılık tarafından 2008 - 2014 yılları arasındaki 6 sınavın en fazla puan alanların listesi hazırlandı. Bu liste içinde üniversitelere yerleşenler belirlendi ve ALES sayesinde yaklaşık 30 bin kişinin akademik kadroya yerleştiği ardından 30 bin kişi araştırıldı. Soruşturmalar kapsamında itirafçı olarak ifade verenler de oldu. İtirafçılar içinde birinciler de yer aldı. Savcılık ifadelerinde birinci olduklarını ancak sınavdan önce soruların kendilerine verildiğini itiraf ettiler. 30 bin kişi içinde ise en az 20 binin FETÖ ile bağlantısı olduğu değerlendirilmesi yapıldı.

MİT tarafından ByLock üzerinde yapılan incelemelerde 122 bin kişinin isminin arasında akademik personellerde bulunuyor. Akademik kadroda ByLock kullanan personele ilişkin yürütülen soruşturmada, 910 akademik personelin ByLock kullandığı belirlendi. Bu kişilerin aktif olarak ByLock programını kullandıklarının saptanmasından sonra YÖK’e bu kişilerin listeleri gönderildi. YÖK tarafından yapılan işlemlerle bu kişilerin üniversite ile ilişiklerinin kesilmesi bekleniyor.

Kamupersoneli.net | ANKARA

Yorumlar (1)
muhsin 2 yıl önce
yök neden bu kadar geç karar alma derdinde ? bu teröristler bir an önce atılmalı!!!