YÖK'ten Yapılan İhraçlar Hakkında Açıklama

YÖK tarafından yükseköğretim kurumlarında görevli akademisyenlerin, kanun hükmündeki kararnameler (KHK) ile beraber kamu görevinden çıkartılmasına ilişkin açıklama geldi.

Akademik Personel 10.02.2017, 14:04
YÖK'ten Yapılan İhraçlar Hakkında Açıklama

YÖK tarafından yükseköğretim kurumlarında görevli olan akademisyenlerin,kanun hükmündeki kararnameler (KHK) ile beraber kamu görevlerinden çıkartılmasına ilişkin açıklama yapıldı.

YÖK'ün anayasal asli görevinin, yükseköğretim kurumlarında bulunan öğretim süreçlerinin planlanması, düzenlemesi, yönetilmesi ve denetlenmesi olduğu belirtilen açıklama içerisinde YÖK'e anayasal çerçevede yüklenen hususların dışarısında bulunan konularda üniversitelerin, diğer kamu kurumlarından farklı şekilde özerk olduğuna vurgu yapıldı.

HUKUK ÇERÇEVESİ DEĞERLENDİRİLECEK

YÖK tarafından yapılan açıklamalarda ise bu ifadelere yer verildi.

"Bu süreçte gerekli tüm titizlik ve hassasiyetler üniversitelerce gösteriliyor olmasına karşın yine de oluşmuş ve oluşabilecek mağduriyetlerin değerlendirilme süreçlerine yönelik ise 685 sayılı KHK ile 'Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu' kurulmuştur. Bu komisyonun bütün mağduriyet müracaatlarını hukuk çerçevesinde ve toplumsal vicdanı tatmin edecek şekilde değerlendireceğine inanıyoruz.Nitekim son çıkan KHK'lar, diğer kurumlarda olduğu gibi akademide de yapılan yeniden değerlendirmeler sonrasında iade sürecinin başladığını göstermektedir. Yükseköğretimin kurumsal yapısı kadar akademi camiasının yetişmiş her bir ferdi de bilim hayatımız ve ülkemiz için değerli ve önemlidir. Gelinen süreçte Yükseköğretim Kurulu olarak konuya ilişkin yeni sorumluluklar üstlenme de dahil değerlendirmemiz sürmektedir." denildi.

Diğer yandan ihraç edilenlerin listesi yeniden YÖK'e gelerek detaylı bir incelemeden geçirileceği ifade edildi.

Kamupersoneli.net | ANKARA

Yorumlar (0)