YÖK Üniversitelerin Akademisyen Kadrolarına Takviye Yapıyor

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Saraç, üniversitelerde oluşan akademik kadro açıklarına takviyeler yapılması konusunu hızlı bir şekilde çözdüklerini açıkladı.

Akademik Personel 17.02.2017, 13:14 17.02.2017, 13:29
YÖK Üniversitelerin Akademisyen Kadrolarına Takviye Yapıyor

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ operasyonları kapsamında ihraç edilen akademisyenlere ilişkin açıklamalar yaptı.

AA'nın haberine göre; YÖK Başkanı Saraç ihraçlarla ilgili:  "Elbette bizim birinci vazifemiz, bu ihraçların yükseköğretim kurumlarında sürdürülen eğitim öğretim faaliyetlerine bir sekte vurmaması. Bunun için YÖK'ün tedbirler alması gerekiyor. Yükseköğretim Kurulu da bu şuurla bir müddetten beri bir çalışma sürdürüyor. Bu hafta da dahil, özellikle ihraçların yoğun yaşandığı üniversitelerin rektörlerini YÖK'e davet ediyoruz. Onlarla istişareler yapıyoruz. Onlarla birlikte bu ihraçların eğitim öğretimine sekte vurmaması, öğrencilerin eğitimlerinde nitelik kaybına uğrayarak mağdur olmaması için almamız gereken tedbirleri masaya yatırıyoruz, müzakere ediyoruz ve çok hızlı bir şekilde de kadro takviyeleri yapıyoruz." dedi.

Saraç, üniversitelerde oluşan akademik personel açıkları nedeniyle üniversitelerin takviye personel taleplerinin hiç bekletilmeden çözüldüğüne de değindi. 

Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversitelerde akademisyen ve diğer kadrolardaki personel açıklarının her sene yeniden tespit edildiğini ifade ederek:  "Mevzuat bunu YÖK'ün planlamasına bırakarak üniversitelere tevzi yapılmasını öngörüyor. Öğretim üyesi dışındaki bu kadroların da üniversitelere dağıtımında ihraçları çok önemli hatta birincil derecede bir faktör olarak değerlendiriyoruz. Çünkü üniversitelerimizde bir eğitim öğretim elemanı, akademik eleman sıkıntısı yaşanmaması için tedbir almamız lazım. Bunu da alıyoruz. Araştırma görevlisi, okutman, öğretim görevlisi dağıtımında da buna da dikkat ediyoruz.

Danışmanlıktaki sınırlar da dahil olmak üzere bazı kararlarımızı yeniden gözden geçiriyoruz. İhraç edilen akademisyenlerin üzerindeki danışmanlıkların o üniversitede ilgili enstitülerce başka öğretim üyelerine devrinde kısıtlar varsa o kısıtların kaldırılmasına yönelik de bir dizi kararımız var." dedi.

Akademik personel açıklarının giderilmesindeki taleplerin değerlendirilmesi ve personel açıklarının giderilmesi sürecinde üniversitelerin rektörleriyle birlikte hareket edildiğini söylediğini konuşmasına: "Eğitim ve öğretimdeki niteliğin darbe teşebbüslerine rağmen daha da yükselerek devam edeceği hususunda bir kanaat taşıyorum. Eğitim öğretimde kalite çıtasını yükseltmeye yönelik gayretlerimizi bu darbe teşebbüsü durdurmadı." ifadeleriyle son verdi.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (1)
mahkam tash ozbek 3 yıl önce
işKur