ALES sınav sonuçları sorgulama! 2019/1 ALES sonuçları ÖSYM giriş nasıl yapılır? ALES 2019 sonuçları açıklandı...

Yüz binlerce öğrencinin merakla beklediği ALES 2019 sonuçları açıklandı. ÖSYM Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı sonuçlarını açıkladığını duyurdu. Peki ALES sonuçları sorgulama nasıl yapılır? ÖSYM ALES sonuçları sorgulama ekranına nasıl girilir? İşte cevabı...

ALES 24.05.2019, 16:56
ALES sınav sonuçları sorgulama! 2019/1 ALES sonuçları ÖSYM giriş nasıl yapılır? ALES 2019 sonuçları açıklandı...

ALES sonuçları açıklandı! 05 Mayıs 2019 tarihinde uygulanan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavının (2019-ALES/1) sonuçları açıklandı.

ALES sonuçları sorgulama nasıl yapılır?

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi (https://sonuc.osym.gov.tr/BelgeKontrol.aspx) sayfasından ulaşılmaktadır.

Adaylar, sınav sonuçlarına 24 Mayıs 2019 tarihinde saat 10.00’dan itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifrelerini girerek sonuçlarına erişebilirler.

ALES 2019 sonuçları 5 yıl geçerli olacak

7 Eylül 2018 tarihinde Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK),”Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, yapıldığı tarihten itibaren 3 yıl geçerli olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı’nın (ALES) sonuçları, söz konusu yönetmelik değişikliğiyle, açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl geçerli olacak. Ayrıca, yönetmeliğe eklenen geçici madde ile daha önce yapılan ALES sonuçları da açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerli olacak.

Yorumlar (0)