ALES Sona Erdi! Soruları Adaylarla Tartışıyoruz

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) düzenlenen sonbahar dönemi Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2018-ALES/3) sona erdi.

ALES Sona Erdi! Soruları Adaylarla Tartışıyoruz

Akademik kadrolara yapılacak atamalar ile lisansüstü eğitime alınacak öğrencileri belirlemek amacıyla ÖSYM tarafından düzenlenen sonbahar dönemi ALES'in sonuçları 20 Aralık'ta açıklanacak

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) düzenlenen sonbahar dönemi Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2018-ALES/3) yapıldı.

Sınav için saat 10.00'dan sonra gelen adaylar binalara alınmadı. Sınav, saat 10.15'te başladı ve testleri cevaplandırmak için adaylara 150 dakika süre verildi. Sınavda adaylara sayısal ve sözel testler uygulandı.

ÖSYM takvimine göre, sınav sonuçları 20 Aralık'ta açıklanacak.

Sınav puanları, sonuçların açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerli olacak.

Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda, lisansüstü eğitime girişte, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde, teknik öğretmenler için mühendislik tamamlama programlarında ALES puanları geçerlilik süresi içinde kullanabilecek.

Sınav soruları ve cevapları ile sonuçlar açıklandığında adayları sitemiz ve mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz.

KOLAY MIYDI, ZOR MUYDU?

ALES'de hatalı soru var mıydı? Sınavda hangi soruda daha çok zorlandınız? Soruların yanıtlanması için verilen süre yeterli oldu mu? Sizlerde konu hakkında yorumlarınızı bizlerle paylaşabilir ve ALES soruları hakkında yorum yaparak diğer yorum yapacak olan sınava giren adaylara fikirlerinizi iletebilirsiniz.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2018, 14:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sergio Bey
Sergio Bey - 7 ay Önce

Losing my religion sarkisinin cikis oykusuyle hafizalarda yer edecek sinavdi. Asiri derecede zor bir sinavdi. Her iki grupta da mantik sorulari gereginden fazla zor ve kafa karistirici.

Melisa
Melisa - 7 ay Önce

Türkçe sorusu çözüyorum derken kendimi Ingilizce çözerken buldum.Yanlışlıkla YDS'ye girmiş olabilir miyim diye düşünmedim değil.

Jk
Jk - 7 ay Önce

Zoŕrrrr

Fatih
Fatih - 6 ay Önce

Çok zordu ya giderek zorlaşıyo gibi geliyor