ÖSYM ALES Sınavı Ne Zaman Yapılacak? ALES/2 Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?

Akademik kariyer hedefleyen adaylar 2019/2 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavları'nın (ALES) ne zaman yapılacağını merak ediyorlar. ALES'e girecek adaylar ALES/2 başvurularının ne zaman yapılacağını sorguluyor. ÖSYM tarafından düzenlenecek ALES başvuru ve sınav tarihleri 2019 sınav takvimi yayımlanmıştı. Peki ÖSYM ALES Sınavı Ne Zaman Yapılacak? ALES/2 Başvuruları Ne Zaman Yapılacak? İşte detaylar...

ÖSYM ALES Sınavı Ne Zaman Yapılacak? ALES/2 Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından 2019 yılı sınav takvimi açıklanmıştı.

Sınav takvimine göre 2019 yılında düzenlenecek akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavları'nın (ALES) tarihleri de sorgulanıyor.

ÖSYM ALES SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK? ALES/2 BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

5 Mayıs 2019 tarihinde yapılan ALES sonuçları 30 Mayıs 2019 tarihinde açıklanmıştı. 

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın (2019-ALES/1) sonrasında adaylar 2019/2 ALES tarihini ve başvuruların ne zaman yapılacağını merak ediyorlar.

2019/2 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı 22 Eylül 2019 tarihinde düzenlenecek ve 17 Ekim 2019 tarihinde ise sınav sonuçları açıklanacak.

Ayrıca 2019/2 ALES başvuruları 9 Temmuz 2019 tarihinde başlayacak ve 17 Temmuz 2019 tarihinde alınacak.

ALES NEDİR?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda, ülkemizde lisansüstü eğitime girişte, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ilgili kurumların kullanacakları puanları sağlayan sınav sistemidir.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE