AÖF Lisans Bölümlerine Artık LYS Puanı İle Girilecek

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi 2017 ÖSYM kılavuzuna göre artık Açık Öğretim Fakültesine (AÖF) giriş Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) Puanı ile olacak.

AÖF 17.02.2017, 11:09
AÖF Lisans Bölümlerine Artık LYS Puanı İle Girilecek

Bilindiği üzere ÖSYM tarafından geçtiğimiz günlerde 2017 ÖSYS kılavuzunun güncellenmiş hali yayımlandı. Yayımlanan kılavuzda AÖF hedefi olan adayları yakından ilgilendiren bir düzenleme ortaya çıktı. Söz konusu kılavuzda LYS'de 15 kısa cevaplı sorunun yer almasının dışında da yenilikler de bulunuyor.

GEOMETRİNİN ÖNEMİ ARTIYOR

Bu yeniliklerden biri, açıköğretim fakültesindeki lisans programlarının Yükseköğretime Geçiş Sınavıyla değil Lisans Yerleştirme Sınavı ile öğrenci alacak olması. Bu bağlamda açıköğretimde bazı lisans bölümlerine girmek zorlaştı. Ayrıca yapılan düzenlemeler ile geometrinin matematik testinin içine alınması ile geometrinin önemi artırıldı. 

LİSANS BÖLÜMLERİNE LYS PUANI İLE GİRİŞ

ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuzda 'Açıköğretim ön lisans/lisans programlarına da puan türü konulmuş olup, puan türü programın örgün programdaki puan türü ile aynıdır' ifadelerine yer verildi.  Hürriyet Gazetesi yazarı Esra Ülkar'ın aktardıklarına göre söz konusu açıklamanın arından AÖF lisans bölümlerini tercih edecek olan adayların işleri biraz daha zorlaştı. Daha önce AÖF adayları sadece YGS puanları ile söz konusu AÖF lisans bölümlerini tercih edebiliyorlardı. Ancak LYS'deki Matematik - Fen, Türkçe - Matematik ya da Türkçe - Sosyal puanları ile AÖF'e giriş yapılacak. AÖF lisans bölümlerini tercih edecek olan adayların artık YGS'den ve LYS'den 180 puan barajını geçmeleri gerekiyor. 

PEDAGOJİK FORMASYON ALAN ÖĞRETMEN OLABİLİYOR

Ayrıca AÖF lisans bölümlerinden mezun olan adayların pedagojik formasyon alarak öğretmen olabildikleri belirtildi. Bu bölümlerden mezun olan kişiler büyükelçi gibi makamlara yükselebiliyorlar. Konu ile ilgili olarak Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç bir açıklama yapmıştı. Yekta Saraç açıklamasında, "Açıköğretim fakültesi bölümleri, büyükelçiyi yetiştirecek, formasyon alındığında öğretmen olunacak programlar. Sadece birinci aşamayı geçiyorsunuz ve büyükelçi yetiştirilecek veya öğretmen olunacak bir programa girebilirim diyebiliyorsunuz. Şimdi burada bir çarpıklık var, bunu bir defa kabul edelim"  ifadelerine yer vermişti.

Kamupersoneli.net | ANKARA

Yorumlar (8)
aöf öğrencisi 3 yıl önce
Zaten açıktan okumak zor birde aöf ye girmek zor öğrenci daha ne yapsın herşey zor iş bulmak zor geçinmek zor yuva kurmak zor.!!( kolaylaştırınız zorlaştırmayınız!.)
Mehmet 3 yıl önce
Sınav sistemiyle oynamayı birakinda istihdam a önem verin bu mezunların hali ne olacak çok yazık
cahil 2 yıl önce
aof zorlastı artık. devlet okuma cahil kal, he de gec demek istıyo. ne kadar okursan o kadar zararlı onlar ıcın. cahıl bir toplum. iş bulmayan bir toplum yaratmak ıstıyorlar
esra 2 yıl önce
akp fabrikalara düz işçi yetiştirme derdinde.yazık hayatlarımızla oynamayın..
mehmet 2 yıl önce
ilk sınava girdim,barajı fazlasıyla geçtim,lys parasını ödedim ancak yetişemedim,şimdi 4 yıllık aöf yazamamamın sebebi nedir,formasyonla öğretmen olabilecek olmamdan korkulması mı,büyükelçi olabilecek olabilmem mi? çok merak ediyorum!!!!! böyle ilginç bir açıklama olabilir mi ?!!!!
aöf öğrenci adayı 3 yıl önce
Bu YGS fen itibaren mi geçerli yoksa 2018 için mi geçerli olur
Ali 3 yıl önce
Aöf öğrenci adayı, 2017 klavyzunda yazıldığı belirtiliyor bu sene LYS geçerli büyük ihtimalle
aöf öğrenci aday adayı 3 yıl önce
dgs ile alım yapılmıyacak mı artık lısans tamamlamak ıcın